Ekipa Objektiva razgovarala je sa Tanjom Simić, pobednicom prve sezone takmičarskog serijala “Master Chef Srbija”.
Ovo takmičenje kuvara-amatera je globalno popularno već nekoliko decenija, a sada je prvi put održano u Srbiji. Iako su se takmičili amateri, njihove veštine ocenjivali su profesionalci. Filip Ćirić, Nenad Atanasković i Branko Kisić, izabrani su da presude o veštinama srpskih takmičara od strane čelnika licence “Master Chef” iz Engleske, kao najkvalifikovaniji i najinteresantniji od 60 kuvara prijavljenih za izbor žirija.

Odziv potencijalnih takmičara za prvu sezonu ovog serijala je bio očekivano veliki, ali od par stotina prijavljenih kandidata, selektovano je njih šesnaest koji su dobili priliku da uđu u Master Chef kuhinju i pokažu svoje kulinarsko umeće, snalažljivost, ali i spremnost za učenje novih tehnika, recepata i veština.
Nakon tri meseca takmičenja, žiri je doneo odluku da je Tanja Simić najbolja od najboljih, te je tako ova Beograđanka zvanično ponela laskavu titulu prve srpske Masteršefice.

U razgovoru sa ekipom Objektiva Tanja je ispričala da ona i njena porodica već godinama rado gledaju serijale ovog takmičenja koji se održavaju i emituju svuda u svetu, zbog čega se iskreno obradovala što je sada napokon stigao i u Srbiju.
Ništa bez sestara! One su je nagovorile da se prijavi
Iako još od detinjstva rado i dobro kuva, Tanja nije odmah imala hrabrosti da se prijavi za takmičenje i otkriva ko je zapravo za to bio zaslužan:
– Moje sestre su me onog momenta, kada su videle reklamni pano na internetu, obavestile i počele da insistiraju da se prijavim. Bila sam šokirana i smatrala sam da nemam dovoljne kompetencije, da sam ipak na amaterskom nivou. Tek posle jedno dve – tri nedelje njihovog ubeđivanja, smogla sam snage i hrabrosti da se prijavim.
Priznaje da je tremu imala i pre zvanične prijave, koja ju je pratila tokom celokupnog takmičenja, a da postoji i sada neka vrsta treme i to zbog privilegije da bude prva srpska Masteršefica.
“Zamislite da takvoj sudijskoj trojci treba da poslužite obrok”
Iako su Tanjine specijalitete iz kuhinje uvek rado konzumirali njeni bližnji, ona priznaje da je ipak potajno mislila da joj oni laskaju kada hvale njenu hranu. Nije ranije bila u situacijama da kuva za potpuno nepoznate ljude, i nimalo joj nije bilo svejedno to što će njene recepte degustirati kuvari kao što su Filip Ćirić, Nenad Atanasković i Branko Kisić.
– Zamislite da takvoj sudijskoj trojci treba da poslužite obrok! Oni su zaista svetski priznati i imponovalo mi je što imam tu čast da probaju moju hranu. Sudije su bile jako realne, vrlo stroge i od nas su zahtevale kuvanje na visokom profesionalnom nivou – priča Tanja za Objektiv.

Prvi put se odvojila od ćerke i muža
Osim što je samo takmičenje zahtevno, Tanji je, kao i ostalim takmičarima, višenedeljna odvojenost od najbližih članova porodice teško padala.
– Najteže mi je bilo to što se prvi put odvajam od ćerke i muža na više nedelja, a ispostavilo se i na više meseci. Ta seta me je pratila sve vreme i tokom snimanja, tokom takmičenja, tokom dana odmora, samo sam na njih mislila. Čekala sam da se sve to završi kako bih se njima vratila, a sa druge strane sam priželjkivala da ostanem što duže u takmičenju, jer što duži ostanak znači sve bolji plasman. Svi ukućani su se isto osećali, emocije su se smenjivale u nama. Bilo je lepo, družili smo se, kuvali smo zajedno, razmenjivali životna iskustva.

Drama i magija kad se čuju reči: “Vreme kreće sad!”
Nama, koji smo “Master Chef” pratili “s ove strane ekrana”, kao posebno napeti i važni momenati su delovali oni u kojima su sudije izgovarale da kuvanje može da počne. Pitali smo Tanju šta se zapravo dešavalo tamo u kuhinji, kada takmičari dobiju zadatak i sudije izgovore: “Vreme vreme kreće sad!”
– U tom trenutku vreme staje za sve ostalo: kamere ne postoje, sudije ne postoje, postoji samo ta kuhinja i pravljenje plana u glavi, slaganje namirnica, ja tada već imam plan onoga što ću uraditi i ne odstupam od toga.

“Kao i u životu, bilo je situacija bez razumevanja”
Iako su takmičari, faktički živeli zajedno tokom nekoliko meseci, što je uticalo na zbližavanje i stvaranje novih prijateljstava, ipak, bilo je i trenutaka, koje su i gledaoci kraj malih ekrana mogli da vide, a u kojima je bilo neprijatnih reči i trzavica u međuljudskim odnosima. Zanimalo nas je kako je to uticalo na “takmičarski moral”, da li je obeshrabrivalo ili pak dodatno inspirisalo na borbu u kuhinji?
– Svi smo se trudili da budemo tolerantni jedni prema drugima, delili smo zajednički prostor više meseci, zajedno smo kuvali i družili se, a bilo je, kao i u životu, situacija kada prosto nema dovoljno međusobnog razumevanja. Za mene i ostale takmičare, te situacije su samo činile da se više potrudimo, da budemo snažniji i da pokažemo i sebi i drugima zašto smo tamo: da kuvamo i da opravdamo očekivanje sudija. Ipak je nas šesnaestoro odabrano od mnogo kandidata i trebalo je pokazati zašto smo tamo – objašnjava Tanja.
U finalu sa Anamarijom iz Subotice
Od tih šesnaest najboljih kandidata za titulu prvog srpskog Masteršefa, žiri je iz emisije u emisiju vršio selekciju, i na kraju su se u samom finalu našle Tanja Simić iz Beograda i Anamarija Babičković iz Subotice. Iako su obe smatrale da je već ulazak u top 5 takmičara, a pogotovo u finale, velika pobeda i uspeh, i veoma su se viteški ponašale u završnom kulinarskom okršaju, ipak, samo je jedna na kraju mogla da ponese zvaničnu titulu.

Gledaoci su navijali, u kuhinji je bilo više nego napeto, a sudije su bile na teškim mukama. Na kraju je, jedan poen presudio u korist Tanjine definitivne pobede.
Kap koja je prelila čašu u Tanjinu korist je dezert, za koji je sama osmislila originalni recept. Reč je o “srpskom tartu” sa džemom od suvih šljiva i pečenih oraha, kremom od vanile i kremom od maka, sa sladoledom od kozijeg mleka i domaće šljivovice. Ova kombinacija daje, kažu oni koji su degustirali, pravu eksploziju ukusa, gde se postepeno jedna po jedna aroma razvijaju na nepcima – prvo vanila, a potom redom sve ostale, sve do šljivovice na kraju.
“Ljudi u virtuelnom svetu pokazuju 6 puta manje empatije nego u realnom”
Nakon okončanog finala, na društvenim mrežama su se pojavile svakakve spekulacije i neistine, i to kako već uglavnom i biva – bez ikakvog pokrića. Razgovarajući sa Tanjom, pričali smo i o tome, a ona nam je objasnila:
– Anamarija i ja smo se tokom takmičenja sprijateljile i postala mi je veoma draga, kao i njena porodica. Gledaoci su se vezali, neki za mene, neki za Anamariju. Ja sam sigurna da se taj gnev kod gledaoca koji su navijali za Anamariju, javio samo zato što nije pobedio njihov favorit. Sa druge strane, donela sam sreću onima koji su navijali za mene. Na kraju je presudio taj jedan poen, kao i u košarci kada presudi jedan poen ili u tenisu jedan set. Čestitala sam Anamariji i želim da kažem da je ona sjajan kuvar, sjajna osoba i sigurna sam da će se tek dokazati, jer je jako mlada i zamislite tek kakva će čuda praviti u mojim godinama – rekla je Tanja i dodala da se informisala o istraživanjima koja prate fenomene društvenih mreža i ponašanja u virtuelnom svetu:
– Danas postoje virtuelni i realni svet. Stručnjaci su istražili i konstatovali da osobe u virtuelnom svetu pokazuju šest puta manje empatije nego u realnom, i to danas postaje globalni problem. Verujem da bi ti ljudi, drugačije postupili kada bi se sreli u realnom svetu, ali u virtuelnom je, očigledno, mnogo više dozvoljeno.

“Doktor još nikome nije zabranio da jede zelenu salatu”
Tanja je pobornik zdravog načina ishrane, koja podrazumeva mnogo povrća i voća, što se jasno videlo i tokom takmičenja. Kaže da i u svakodnevnom životu insistira na odabiru zdravih namirnica, a kako zadnjih godina njeno radno vreme počinje u 10, ona kao ranoranilac ustaje svakog jutra u 6 i odlazi na pijacu već u 7 sati, da bi pre odlaska na posao skuvala sve što je isplanirala za taj dan.
– Moji ukućani uvek imaju svež obrok, koji je pripremljen tog dana. Ako koristite puno povrća i žitarica, to ne zahteva dugu termičku obradu i ne treba vam više od sat vremena za pripremu obroka. Uveče, kada smo svi kod kuće i odmaramo se, imam vremena da pripremim i ispečem hleb. To mogu svi da urade, jer smo uglavnom u večernjim satima svi u svojim kućama i ne treba puno vremena da napravite domaći hleb u kojem ćete uživati tokom sutrašnjeg dana. Ujutro će vas dočekati svež, domaći ispečen hleb za doručak.
Govoreći o važnosti zdrave ishrane, Tanja je, kao zdravstveni radnik, izgovorila jednu rečenicu o kojoj bi trebalo da razmišljamo svaki put kad krenemo u samoposlugu i na pijacu. Postoje namirnice koje loše utiču na zdravlje, i upravo njih nam lekari zabrane da konzumiramo kada se suočimo sa nekim zdravstvenim tegobama. Zato je Tanjina rečenica da “doktor još nikome nije zabranio da jede zelenu salatu zbog zdravlja”, možda najbolji putokaz šta bi trebalo da biramo za svoje obroke.

Kuvanje je zavolela zahvaljujući baki i mami
– Ljubav prema kuhinju su mi prenele mama i baka i kao najstarija ćerka u kući uvek sam imala zadatke koje sam obavljala. Vrlo rano me je mama uključila u kućne poslove, jer je imala pune ruke posla, radila je, negovala tri ćerke, brinula o kući i bašti…Nikada nije odlagala poslove i vodila se onim “Šta ne može? Sve može!”, tako da sam od nje naučila da ništa nije teško obaviti u kući. Naučila me je da nije teško provesti 2-3 sata u spremanju ručka, da je to jedan jako lep proces, koji na kraju okupi sve članove porodice za stolom. Ja to i dan danas radim – priča Tanja za čitaoce Objektiva o tome kako je zapravo postala tako dobra kuvarica.
Ništa bez bibera
Prva srpska Masteršefica nam je otkrila da joj je omiljeni začin biber, a namirnica bez koje ne može da zamisli svoju kuhinju – krckva, sveža, zelena salata, koju priprema sa belim balzamiko – sirćetom, maslinovim uljem i himalajskom solju.
Raduje je što je njena simpatija iz rane mladosti i kuvarski uzor Džejmi Oliver otvorio restoran u Beogradu, a na pitanje koliko joj je “Master Chef” promenio život, kaže:
– I dalje odlazim na ista mesta, i dalje se družim sa istim ljudima. “Master Chef” je doveo neke nove ljude, uneo je mnogo ljubavi i više znanja. Promenio je način mog kuvanja, čak je i ćerka primetila i rekla “Mama, ti bolje kuvaš”. Doprineo je da naučim mnoge stvari i da shvatim da nisam ni znala šta sve mogu da pokažem, dok me sudije zadacima nisu izazvale.

Mali, gradski bistro kao ostvarenje sna
Osvojena titula u u ovom kulinarskom takmičenju Tanji otvara i put ka ostvarenju još jednog sna, a to je da sa suprugom otvori jedan mali bistro u gradu, gde će svi koji dođu moći da uživaju u njenim kulinarskim čarolijama.
Autor: Dragana Stupar
Foto/Video: Stefan Kojić
Zabranjeno prenošenje teksta u celosti ili delova teksta bez navođenja izvora i linka Objektiv.rs
Komentari (0)