Važno je da ih prepoznate na vreme: Koji su prvi simptomi nedostatka GVOŽĐA kod deteta?

Nedostatak gvožđa i anemija koju izaziva, mogu da ostave posledice na kognitivne sposobnosti deteta

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Nedostatak gvožđa u organizmu deteta u prve dve godine života, može da ima posledice na razvoj mozga bebe.

Manjak ove materije može da manifestuje svoje loše strane u kasnijem periodu, kada se kod deteta razviju problemi sa učenjem, pa tako izostaju i dobri rezultati u školi.

Manjak gvožđa u organizmu majke u poslednjem tromesečju trudnoće, može takođe da ostavi posledice na kognitivne sposobnosti deteta, zbog čega su česte kontrole preporučljive.

Ovaj problem kod malog deteta, najlakše ćete prepoznati po izrazito bledoj koži, hladnim rukama i nožicama, slabom apetitu, rastu i razvoju koji su sporiji od očekivanog, ubrzanom disanju i čestom umoru.

Foto: Shutterstock

Potrebe za gvožđem kod dece se razlikuju, zavisno od uzrasta samog deteta. U prvih 6 meseci života bebe, dnevna potreba za gvožđem iznosi 0.27 miligrama, a majčino mleko sadrži visoku količinu ove materije.

Od 7 do 12 meseci, bebi je potrebno 11 miligrama gvožđa dnevno. Deci u uzrastu od 1 do 3 godine potrebno je 7 miligrama gvožđa na dnevnom nivou.

Od 4 do 8 godina ta potreba iznosi 10 miligrama. Kod dece uzrasta od 9 do 13 godina potrebno je 8 miligrama, kako bi se rast i razvoj neometano odvijali.

Dečaci u uzrastu od 14 do 18 godina trebalo bi da unose 11 miligrama gvožđa dnevno, dok je devojčicama potrebno 15 miligrama. Adolescencija je vreme brzog rasta, a zbog menstruacije koja se javlja, potreba za gvožđem je već kod devojčica.

Gvožđe se u organizam najbolje unosi namirnicama koje su bogate ovom materijom. To su pre svega govedina, ćuretine i piletina, kajsije, jabuke, borovnice, grašak, pasulj, breskve, pšenični i ražani hleb, morski plodovi i riba.

Upotreba namirnica savelikom količinom vitamina C podstiče apsorpciju gvožđa, tako da je dobro uz obrok popiti čašu ceđenog soka od pomorandže ili dopunjavati ishranu vitaminom C.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, yumama.com

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!