Umesto da ga bacite, iskoristite ga u bašti: POKVARENO MLEKO je odlična prihrana i zaštita za vaše biljke

Sjajan baštovanski trik

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik/freepik, Shutterstock

Od iskusnih baštovana ćete sigurno čuti kako mleko možete da koristite i za negu i zaštitu biljaka.

Tajna je u hranjivim materijama koje mleko poseduje a koje imaju sjajan uticaj, kako na samu biljku, tako i na zemljište oko nje.

Mleko obiluje zdravim aminokiselinama, enzimima, šećerima i proteinima, podstiče rast korisnih mikroba u bašti i utiče na izgradnju prirodnog komposta koji hrani biljke.

Svakako treba pomenuti i znatne količine kalcijuma, vitamina B, i korisnih proteina koji podstiču rast biljaka, pa možete da ga koristite kao prirodno đubrivo.

Možete ga, takođe, koristiti i kao pesticid. Ono efikasno pomaže u borbi protiv virusa koji napadaju listove biljaka, upornih lisnih vaši koje često napadaju ruže i gljivičnih oboljenja,za šta su zaslužni različiti antifugalni agensi.

Foto: Shutterstock

Mleko utiče na izgradnju ćelijskih zidova biljaka i time omogućava lakšu apsorpciju hranljivih materija i balansiranje pH vredosti zemljišta. Prema rečima stručnjaka, bogat sadržaj kalcijuma u ​​mleku pomaže biljkama da rastu i sprečava truljenje, što se obično dešava tokom vlažne sezone zbog nedostatka kalcijuma.

Postoje i biljke kojima mleko posebno prija, a to su engleski bršljan, afrička ljubičica i begonije. Mleko može da se koristi i za zaštitu povrća, poput tikvica i paradajza.

Najbolje od svega je to što mleko ne gubi svoja korisna svojstva za biljke, čak ni kada se pokvari, nezavisno od vrste. Možete koristiti obično kravlje, ali i bademovo i sojino mleko. Jedino što nije preporučljivo, jeste da koristite aromatizovano, punomasno mleko i ono sa dodatkom šećera.

Foto: Shutterstock

Prva stvar koju treba da zapamtite kada pokušavate nešto novo sa svojim biljkama je: sve umereno! Dok je zalivanje biljaka mlekom korisno, previše mleka može da ima štetne efekte. Uglavnom se preporučuje pravljenje rastvora sa vodom koje sadrži jednake količine obe tečnosti. Zatim prespite sve u bočicu sa raspršivačem i prskajte po listovima i zemljištu. Nakon pola sata proverite biljku. Ukoliko su tragovi mleko jođš uvek na listovima, obrišite ih krpom.

Slično kao i prekomerno đubrenje, “davljenje” biljaka u mleku može da dovede do usporavanja rasta, uvenuća, crne truleži i meke truleži.

BONUS VIDEO:



Izvor: Objektiv.rs, timesofindia.com, whyfarmit.com

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar