Mogu da budu opasne i za ljude: Koji su simptomi GLISTA kod mačaka i kako se one leče

Postoji više vrsta glista kojima mačke mogu da se zaraze

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Gliste predstavljaju najčešću vrstu parazita koji mogu da se pojave kod mačaka i naruše njihovo zdravlje.

Mogu da budu duge između 7 i 15 cm i najpre se pojavljuju u probavnom traktu i crevima, a kasnije mogu da se prošire i na jetru, pluća i krvotok.

Postoje 4 vrste glista koje mogu da se pojave kod mačaka, a svaku od njih karakterišu i jedinstveni simptomi.

Mačka može da se zarazi okruglim glistama, koje mogu da narastu i do nekoliko centimetara. Riziku su posebno izloženi mačići i mlade mačke, mada oni nisu jedini koji mogu da se zaraze. Kukaste gliste mogu da izazovu krvarenje u crevima mačke, zbog čega su posebno opasne, naročito za mačiće.

Pantljičare predstavljaju treću vrstu i njima se mačka najčešće zarazi preko ujeda buve. Pantljičare se hvataju za zid creva i izazivaju dijareju i nadimanje, a jedan od simptoma je i loše stanje dlake kod mačke. Pantljičara se može otkriti u stolici i ona izgleda kao zrno pirinča.

Četvrta, bičasta glista je unutrašnji parazit koji se nastanjuje u slepo i debelo crevo mačke. Usled njene pojave, javljaju se dijareja, gubitak telesne težine i malaksalost. Bičaste gliste su ujedno i najopasniji crevni paraziti koji napadaju mačke.

Foto: Shutterstock

Kako mačka može da se zarazi?

Kako biste sprečili mogućnost da mačka dobije gliste, važno je da budete upoznati sa načinom na koji mačka može da se zarazi.

Prvi način je ako mačka direktno, putem ishrane, lizanja ili njušenja, unese jajašca parazita u svoj organizam. Da nesreća bude veća, ta jajašca mogu da se nalaze bilo gde. Mačka može da se zarazi i ako samo leži na kontaminiranom mestu.

Gliste kod mačaka se mogu pojaviti ako se maca inficira tako što pojede pticu, glodara ili insekta koji u sebi nose ove parazite i predstavljaju ono što se u biologiji naziva “prenosni domaćin”.

Nažalost, mačići lako mogu dobiti gliste, jer nelečene majke mogu mlekom proslediti larve glista svojim mačićima.

Foto: Shutterstock

Simptomi zaraze

Simptomi zaraze su razni, ali je veći problem to što zaraza može da bude potpuno asimptomatska.

Najčešće se javlja gubljenje apetita, pa samim tim i gubljenje telesne težine. Drugi, uočljiviji simptom, može da bude loše stanje krzna. Pored toga, dijareja predstavlja jedan od češćih simptoma.

Letargično i depresivno ponašanje mačke, može da bude izazvano upravo ovom zarazom. Pored toga, mačka može da se vuče po podu, što je jasan znak da ima probleme sa glistama.

Kako se zaraza glistama kod mačaka pogoršava i simptomi napreduju, možete da primetite slabost, blede usne i znakove dehidriranosti. Ukoliko se zanemari, ovo stanje može da ima i kobni ishod. Najbolje bi bilo da na prve simptome reagujete, odnosno, da se obratite veterinaru.

Sama terapija zavisi od procene veterinara. Ona uključuje korišćenje lekova, u vidu praška, tableta, pasti i sličnog. Važno je samo da se terapije redovno pridržavate.

Dolazeći u direktan kontakt sa zaraženom mačkom, zemljištem ili mačijim izmetom, ljudi takođe mogu da dobiju ove gliste. Najčešće, to se dešava prilikom čišćenja posude sa mačijim posipom i maženjem obolele mace. Najbolji način prevencije je svakako održavanje redovne i temeljne higijene ruku.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, svetljubimaca.com

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!