Bivša nemačka kancelarka Angela Merkel nazvala je ruski napad na Ukrajinu kršenjem međunarodnog prava i “dubinskom prekretnicom” u istoriji Evrope nakon Drugog svetskog rata
– Moja solidarnost s Ukrajinom koja je napadnuta i na koju je Rusija izvršila invaziju i podrška njenom pravu na samoobranu – rekla je Merkel u sredu uveče, što je njeno prvo javno obraćanje u polednjih šest meseci.
Merkelova je iskazala podršku aktuelnoj nemačkoj vladi, Evropskoj uniji, SAD, NATO, G7 i UN i njihovim naporima da se obezbedi zaustavljanje, kako je rekla “varvarskog rata i agresija Rusije”.
Merkel je na svečanosti za Rajnera Hofmanna koji je nedavno odstupio sa čelne pozicije Konfederacije nemačkih sindikata istakla da će posledice rata biti dalekosežne, posebno za Ukrajinu, ali i za celu Evropu.
Bivša nemačka kancelarka osvrnula i na zverstva nad civilima, spomenuvši Buču, mesto u blizini Kijeva, u kojem su pronađene stotine ubijenih civila.
Podršku susednih zemalja Ukrajini, pre svega Poljske i Moldavije nazvala je “malim tračkom nade u beskrajnoj žalosti” .
Merkelova je na kraju naglasila da “nikada ne bismo smeli da uzimamo mir i slobodu zdravo za gotovo”.
BONUS VIDEO:







Bitno da si se izmakla sa mesta premijera Nemačke da ne moraš da izvršavaš naređenja u vezi ove situacije i da ne ostaneš upamćena kao neko ko je time upropastio Nemačku. Pametno, pustiš neku ambicioznu budalu da to učini, a ti samo kad ti traže saopštiš par rečenica.