S vremena na vreme je dobro da obratite pažnju na neke stvari kod svog kućnog ljubimca kao što su kretanje, apetit i želja za igrom.
Postojanje određene bolesti kod pasa se uočava promenama u ponašanju i raspoloženju, pa je bitno da budete obazrivi, ali i vodite računa o preventivi.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Česta bolest kod pasa je displazija kukova koja dovodi do artritisa ili artroze, kao i hroničnog bola i hromosti.
Displazija kukova kod pasa se najčešće javlja kod pasa većih rasa, najčešće nemačkih ovčara, rotvajlera, labradora, zlatnih retrivera i drugih rasa identičnih veličina, kod kojih je telesna masa veća, te se i vrši veći pritisak na već obolele zglobove.
Koji su simptomi displazije kukova kod pasa?
Kod mladih jedinki se displazija kukova ne primećuje tako lako. U slučaju ovog oboljenja, kod mladunaca se jedino primećuje nespretan hod, koji mnogi vlasnici ignorišu, jer računaju da su štenci previše mladi i smotani, te da će se sve to vremenom ispraviti.

Ipak, tokom rasta pasa vremenom dolazi i do daljeg razvoja bolesti, tokom kog glava butne kosti i čašica na karličnoj kosti sve manje odgovaraju jedno drugom.Često se dešava i da tkivo, koje je raspoređeno na kuku psa, nije dovoljno dobro zategnuto, što dovodi i do toga da glava butne kosti leže previše labavo i potpuno bespotrebno zatvara zglob.
Zbog prevelikog opterećenja, koje se na zglobove aplicira potpuno neravnomerno, dolazi i do sve većeg trošenja kukova i dubljeg habanja hrskavice zglobova.
Sve ovo izaziva sve jače bolove kod psa, a vremenom, kako se displazija kukova kod psa dalje razvija, dolazi i do sve veće hromosti, otežanog kretanja i bolova prilikom hodanja.
Takođe se primećuje i da je psu sve teže da ustaje iz sedećeg ili ležećeg položaja, zbog čega vremenom počinju i da odbijaju da se pokrenu.
U nekim zapuštenijim slučajevima, kada dođe do prevelikih bolova kod psa, koje vlasnici ili ne primete ili jednostavno nemaju dovoljno finansijskih sredstava da mu pomognu, psi u potpunosti odbijaju da se pokrenu i ostaju da stagniraju na onom mestu na kom ih sam vlasnik ostavi.
Lečenje
Lečenje psa kod kog je postavljena dijagnoza displazije kukova se započinje od stepena razvoja displazije kukova, te starosti i veličine psa. Ipak, dešava se da nekad, u zavisnosti i od troškova lečenja, vlasnici pasa nekada i odbijaju lečenje psa, prvenstveno zbog nedostatka finansijskih sredstava.

S obzirom na to da se ovde radi o još uvek neizlečivoj bolesti, terapiji se isključivo pristupa radi smanjenja simptoma i bolova kod psa. U tom slučaju, ukoliko se radi o tek početnoj fazi bolesti, terapija uključuje davanje različitih medikamenata za ublažavanje bolova, pored kojih se postepeno uključuju i različite fizičke vežbe za jačanje muskulature, čime bi trebalo da se smanji opterećenje na zglobovima i kukovima.
U slučaju da je oboleli pas i gojazan, prepisuje mu se i redukciona dijeta, kako se smanjila njegova telesna težina i oslobodio deo pritiska u zglobovima i kukovima.
Ova dijeta, pored smanjenja kilaže, ima za cilj i pojačavanje mišićne muskulature i smanjenje gubitka hrskavice.
Koje preventivne mere treba da preduzmete?
Najveću ulogu u rešavanja problema displazije kukova kod pasa igra preventiva. Iako konkretan uzročnik pojave displazije kukova kod pasa još uvek nije zvanično utvrđen, ipak se zna da je ova anomalija kod pasa u 95% slučajeva naslednog karaktera.

Zbog toga je, u konsultaciji sa lekarom, obavezno odraditi većim psima barem ove dve prve kontrole, kako bi sa sigurnošću utvrđeno da li postoji mogućnost da se kod vašeg ljubimca razvije ova anomalija.
Ono što takođe možete da uradite, a vašem psu će zaista značiti, jeste da mu pružite dovoljno ljubavi i pažnje, kako bi znao i osećao da ima nekog ko o njemu iskreno brine i kako bi osećao svoju veličinu u tuđim očima.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)