Ne treba uopšte naglašavati koliko je važno održavati kupatilo čistim, ali često prilikom čišćenja preskočimo neka od najopasnijih mesta.
U velikoj studiji koja se bavila najprljavijim mestima u kući, testirano je 30 različitih površina na gljivice, bakterije i buđ, i ispostavilo se da se šest najprljavijih površina nalazilo u kupatilu!
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
– Dok je 27 odsto daski na WC šolji sadržavalo plesan i gljivice, 64 odsto držača (čaša) četkica za zube može da se “pohvali” istim sadržajem. Od svih držača za četkice, 27 odsto je sadržavalo koliformnu bakteriju, a 14 odsto stafilokoku – navode istraživači.
Sada se zapitajte koliko često perete držače za četkice? Verovatno ne dovoljno često.
– Taj predmet je dom brojnih faktora koje su bakterijama neophodne da bi se razmnožavale, to je tamno i vlažno mesto koje se ne čisti često – objasnila je Liza Jakas, mikrobiolog.
Verovatno i sami možete da pretpostavite odakle dolazi fekalni koliform, a to je WC šolja. Kada se pušta voda, a daska nije spuštena, dolazi do njegovog otpuštanja u vazduh i na površine oko šolje, pa i na držače za četkice.
– Naučnici su otkrili da se puštanjem vode, nakon velike ili male nužde, u vazduh ispuštaju kapljice aerosola i to čak do tri metra u visinu i širinu. Upravo one se mogu da se zadrže u vazduhu dovoljno dugo da ih možete udahnuti vi i osoba koja će u kupatilo ući posle vas – tvrde istraživači.
I nakon što pandemija prođe, važno je da održavate površine čistim kako biste zaštitili svoje zdravlje ali i zdravlje ukućana, a posebnu pažnju treba da obratite na površine koje privlače bakterije i viruse.
U kupatilu se to odnosi na WC šolju, lavabo, ručke, slavine ali i držače četkica za zube. Operite ih detaljno sapunom i vodom ili ih stavite u mašinu za sudove – često.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)