Premijer privremenih prištinskih institucija, Aljbin Kurti, usprotivio se zahtevu opozicione Alijanse za budućnost Kosova (ABK), Ramuša Haradinaja, o neukidanju taksi na srpske i proizvode iz BiH, uz tvrdnju da će Prištinai bez te mere, kako kaže, naterati Beograd da prizna kosovsku nezavisnost.
Govoreći na vanrednoj sednici parlamenta, sazvanoj na zahtev opozicije koja se protivi postepenom i uslovnom ukidanju taksi, Kurti je rekao da za to postoje mnogo pametniji načini, prenela je prištinska Koha.
Smatra da je Beograd, kako kaže, iskoristio uvođenje taksi kao izgovor za odbijanje dijaloga.
Dodao je i da je efekat sto odsto nametnutih taksi na proizvode iz centralne Srbije i BiH minimalan, jer, kako je naveo, ta mera nije pravilno sprovedena.
„Smatram da rezolucije kosovske skupštine nisu samo tekst na papiru, već odluke koje treba primeniti. Srbija je takse iskoristila kao izgovor za odbijanje dijaloga. Sa druge strane, efekat poreza bio je minimalan, jer nije pravilno sproveden. Do sada je dijalog sa Srbijom u suštini bio oko statusa Kosova. Kada se prepozna vozačka dozvola prepozna se država, a kada se država prepozna ona je priznata. Moramo primorati Srbiju da nas prepozna”, rekao je Kurti, prenela je prištinska Koha.
Kao pametniji način da se postignu ciljevi koji se žele je uvođenje reciprociteta u svemu, što, kako je naveo, znači jednakost.
Sporazum o reciprocitetu, koji je usvojen u Briselu u delu koji je bio u interesu Prištine, Kurti kaže da nije sproveden, a kao primer je naveo kosovske registarske tablice sa kojima se ne može u Srbiju.
Naveo je i da takse nisu promenile Srbiju, a to je, kako smatra, zato što nje postojao reciprocitet.
“Naš cilj treba da bude da napravimo korak dobre volje, a na Srbiji je da ga prepozna. Srbija mora da odgovori zaustavljanjem kampanje odpriznavanja Kosova. Naše mere su normalne za normalno stanje”, rekao je, između ostalog, Kurti.
Zapitao je zašto prethodna vlada Ramuša Haradinaja nije uvela reciprocitet Srbiji.
„Srbija koristi dva načina da nam se suprotstavi, sporadično i sistemski, ali naročito sporadično. Srbija ne priznaje nijedan dokument koji je izdalo Kosovo, a mi želimo ravnopravnost koja proizlazi iz reciprociteta…”, rekao je Kurti.
MORBIDNIJE NE MOŽE: Haradinajeva partija poslala Kurtiju KOVČEG kao upozorenje! (VIDEO)
Podsetio je da su takse u početku bile 10 odsto, a kasnije tek 100 odsto i zapitao zašto odmah nije bile uvedena taksa od 100 odsto.
Kurti je pismom obavestio američkog predsednika i držvnog sekretara, Donalda Trampa i Majka Pompea, da će Priština od 15. marta početi da ukida takse na srpske i proizvode iz BiH, koje je utvrdila prethodna vlada Ramuša Haradinaja.
Kurti u pismu Trampu i Pomepu iznosi ranije saopštenu odluku da će u početku biti ukinute takse na sirovine.
“To radimo kao izraz dobre diplomatske volje i kao znak naše posvećenosti da blisko sarađujemo sa Sjedinjenim Državama u dijalogu sa Srbijom. Nadamo se da će Beograd recipročno odgovoriti na ove naše akcije i očekujemo da će ukloniti sve necarinske barijere u trgovini s Kosovom i zaustave kampanju za odpriznavanje Kosova”, naveo je Kurti u pismu, preneo je prištinski portal Ljajmi.
Navodi da je aktuelna prištinska vlada svesna da je tokom poslednje dve godine došlo do izrazitog nedostatka koordinacije između predsednika privremenih prištinskih institucija, Hašima Tačija, o “ulozi, interesu i ciljevima u dijalogu sa Srbijom”, kao i o, kako kaže, nejasnoćama ko zastupa Prištinu na međunarodnoj sceni i na Kosovu.
Kada je reč o dijalogu, Kurti dalje piše da će to okončati njegova vlada.
“Vlada i ja kao premijer imamo ustavni mandat, političku volju i zakonsku dužnost, kao i potpunu i isključivu odgovornost za preuzimanje, vođenje ovog procesa i predstavljanje Kosova na najvišem diplomatskom nivou”, naveo je Kurti.
Raduje se, kaže, što će na tom poslu sarađivati sa SAD i EU kada je reč o uspostavljanju mehanizama za nadzor i sankcionisanje kako bi se “obe strane pridržavale obaveza preuzetih po sadašnjim i budućim sporazumima”.
Kurti u pismu upoznaje predsednika SAD sa vladinim programom i o obnavljanju dijaloga sa Beogradom.
On uverava Trampa i Pompea da je njegova vlada posvećena rešavanju, kako navodi, preostalih pitanja između Beograda i Prištine, uveren da se to može samo u okviru dijaloga, koji bi bio okončan “uzajamnim priznanjem dveju država”.
Kurti je, između ostalog, u pismu naveo da veruje da je to način da se, kako kaže, “Kosovo integriše u međunarodnu zajednicu i postigne istorijski sporazum koji bi stvorio trajni mir, stabilnost i bezbednost na Balkanu”.
Pratite nas i putem iOS i android aplikacije – Objektiv.rs







Komentari (0)