Recimo, davanje srpskog pasoša strancima, kako bi se ispoštovala kvota o ograničenju broja igrača koji nemaju naše državljanstvo, najpopularniji je metod za poštovanje postojećih normi.
Pripremili smo spisak svih onih koji su “na brzinu” dobili pasoš Republike Srbije, a sve sa ciljem da budu “domaći igrači” i tako otvore prostor za drugog stranca.
Ko je sve dobio za samo nekoliko dana ili u kratkom vremenskom periodu srpsko državljanstvo?
Pre 11 godina, 2010. kada je Partizan igrao poslednji put u Ligi šampiona, dogodila se situacija da je Gabrijel Kordova Kleverson – ili jednostavnije i popularnije – Kleo, dobio srpski pasoš. Nije to bilo tako učestalo u to vreme, ali je utisak da je od tada, Brazilac pokrenuo pravu “lavinu posrbljavanja”.
Iste godine, Marko Vešović i Stevan Reljić dobili su naše državljanstvo, ali utisak je da kada ljudi iz regiona dobiju pasoš Republike Srbije, to i nije toliko nezamislivo i neverovatno, kao kada se isto desi sa nekim ko ne zna ni 10 reči srpskog jezika.
Naredne godine, još jedan slučaj na Topčiderskom brdu, onom crveno-belom delu: Evandro je postao Srbin. Posle toga, plejmejker je napravio solidnu karijeru, ali nikada više nije igrao u našem prvenstvu ili debitovao za reprezentaciju.
Tu su još i situacije sa košarkašima Crvene zvezde, Demarkusom Nelsonom i Čarlsom Dženkinsom. Ovaj drugi, toliko je prirastao srcima navijača, da ga više niko ni ne smatra strancem. Nelson je “postao Srbin” u julu 2014. godine, dok je Dženkins isto učinio 15 meseci kasnije.
Takođe, još jedan košarkaš “večitih” je u slično doba “posrbljen”, s obzirom na to da je Adin Vrabac na zahtev Partizana dobio naš pasoš 2016. godine.
Tu je i primer Dilana Enisa, koji je neko vreme živeo u Srbiji igrajući najpre za FMP, a potom i Crvenu zvezdu. Javila se obostrana želja da se posao realizuje, tako da je Enis “Srbin” od 2018.
Najnoviji primeri su oni u kojima su “glavni glumci” bek crno-belih Markus Pejdž, Aleksandar Šćekić, vezni fudbaler, kao i Kevin Panter, koji je od prošle godine nosilac srpskog državljanstva.
Nažalost, jedan sportista sa ove liste više nije sa nama, pošto je tragično preminuli Majkl Odžo umro prošle godine. I on spada u celu ovu grupu igrača…
Evo i ostalih:
Irina Čoluškina (šahistkinja), Dmitri Gerasimenko, Aleksej Nefedov, Mihail Olegovič Morohojev (džudisti), Pavel Popravka (hokejaš), Dalma Ružičić-Benedek (kanuistkinja), Danijel Nikol Pejdž (košarkašica), Mihail Kadžala (rvač), David Levanović Kikaleišvili (vaterpolista), Dmitrij Andrejevič Nagajev (tekvondoista), Semin Burko (košarkaš) i Mahdi Hodabahši (tekvondista).
Priredio: A. A.





Komentari (0)