Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić prisustvuje danas prikazu novih i modernizovanih sredstava i sistema Vojske Srbije (VS) na vojnom aerodromu “Pukovnik-pilot Milenko Pavlović” u Batajnici.
Počasna četa, koja je postrojena u čast predsednika, predala mu je raport, nakon čega je izvršena smotra.
Predsednik je prvo razgovarao sa pilotom aviona MiG-29, i primio je izveštaj o naoružanju koje nosi ta letelica.
– Ustvari za običnog čoveka, uspeli smo da obezbedimo da MiG-ovi obavljaju funkcije lovaca, ali i bombardera. Jeste li zadovoljni – pitao je Vučić mladog vojnika, a on je odgovorio potvrdno.
– Ja sam molio, to uvek nosi rizik, ali sam molio i Milana i Batu samo da imate što više naleta, što više sati da budete u vazduhu, da se srodite sa mašinom, sa oružjem i oruđem. Hoćemo li imati dovoljno pilota kada dođe sve? Sada je na akademiji nešto više došlo, po prvi put da imamo dovoljno upisnika – rekao je predsednik.
Dolaze Rafali, kao i još nešto o čemu ne mogu da govorim, kazao je Vučić.
Vučić je razgovarao sa mladim pripadnicima Vojske Srbije, interesovao se da li su zadovoljni službom.
Predsednik je potom pregledao avion MiG-29, gde je pregledao i raketu kineske proizvodnje C-400, i pitao je pilote i tehničare da li su zadovoljni.
– Šta je osmeh kod vojnika, kada ima dobru raketu. Malo da ih sačuvamo, nisu jeftine, ali nabavićemo još – rekao je predsednik sa osmehom.
Prikazane su i modernizovane bombe, na koje su stavljeni sistemi za navođenje kako bi im se povećala preciznost i domet.
– Mnogo sam srećan što prvi put prikazujemo rakete, navođene bombe, uglavnom smo prikazivali samo letelice – rekao je on, i zapitao šta piloti misle o raketama CM-400, na šta je dobio jedinstven odgovor – “Najbolje!”
– Mi se ne sekiramo za bilo koga drugog, mi se uvek pripremamo samo da branimo svoju zemlju. Bićemo sve jači! Da li će to svi da vole – neće! Budi Bog sa nama, neće svi to voleti, ali mene interesuje šta građani Srbije žele – kazao je on.
Vučić je govorio i o glasanju koje je organizovano na velikom skupu u Beogradu, i otkrio je koliko je listića ubačeno.
– Ubačeno je 60.000 listića, pregledaću poruke koje su građani pisali juče. Ima mnogo toga da se nauči od naroda – rekao je predsednik.
– Imamo kineske, ruske, američke, francuske rakete… I srpske. Ali ovaj CM-400 je strašna raketa, povećaćemo broj. Suština je u tome da budete što precizniji, i da neprijatelju nanesete jak udar – kazao je on.
Vučić je potom pregledao borbene helikoptere i razgovarao sa pilotima.
– Danas gađamo “Atakom” sa helikoptera. Najviše u svetu volim kada je u našim rukama Mi-35, jer ima poseban, vrlo nezgodan, zlokoban zvuk. Opasna mašina – rekao je predsednik.
Predsednika su izvestili da su upravo ovakvim helikopterima na Bliskom istoku obarani dronovi, kao i da je to ekonomično sredstvo zato što je topovska municija jeftina.
– Za razliku od “Pancira” je pokretljiviji – kazao je Vučić.
Na konstataciju blokadera da je juče ugrozio građane na skupu, Vučić je rekao:
– Pustite me molim vas. A danas je u Kraljevu mnogo hladnije.
On kaže da stiže mnogo naoružanja, i da je potpisano mnogo ugovora.
U razgovoru sa vojnicima i oficirima Vučić se uvek interesovao odakle su poreklom, a kada mu je više njih reklo da je sa juga, predsednik je kratko prokomentarisao:
– Da nam nema juga Srbije, ne bi nam ni vojske bilo.
Predsednik je zatim pregledao dron CH-95, i operater drona ga je izvestio o naoružanju koje ova moćna kineska letelica može da nosi.
– U stvarnom sukobu i ratu, najviše se gubi vreme na odlučivanje. Kada se to skrati… Zato je Izrael uspešan u ratovima, skratili su to, imaju potpuno digitalnu armiju – naglasio je Vučić.
Dodaje da će nam vojska biti sve snažnija, i da će biti još jača kada krene vojni rok.
– Kada krećemo, u martu? To će dodatno pojačati kapacitete, u martu idemo sa veoma kratkim vojnim rokom. Doneće mnogo dobra svim muškarcima i mnogim devojkama, mnogo ozbiljnosti i odgovornosti – kazao je on.
Govorio je i o važnosti PVO sistema poput HQ-18, koji čuvaju naše gradove.
– Mučimo se oko čuvanja onoga što je najvažnije, to je gasna infrastruktura, kompresorske stanice – rekao je on.
Prikazana je i nova municija za haubice “Nora”, uključujući i GT-1, precizni projektil koji može pogađati tačkaste ciljeve.
– Šta smo uradili sa šasijama za “Nore”? Jel napravljena nova FAP-ova šasija? Tako je i najbolje – kazao je on, i dodao da je najbolje da što više radi Vojno-tehnički institut.
Vučić je pregledao i rakete “Alas”, koje će služiti za precizna gađanja.
– Ovo je potpuno novo nešto što smo dobili, pre nekoliko dana. Višecevni lanser raketa “Vampir” – rekao je predsednik, i obavešten je da će biti danas korišćene i termobarične rakete, slične onima koje koristi čuveni ruski TOS “Solncepek”.
– To smo uzeli u Češkoj, uzeli smo podosta komada i uvećali smo našu vatrenu moć. 80 raketa može da ispali. Hoće li da tuku danas – pitao je predsednik, i dobio je potvrdan odgovor.
Vučić ističe da je dat nalog da se ide na veću popunu na sastancima sa vojnim vrhom.
– Još nisam zadovoljan, ali do kraja godine će biti – kazao je on.
Predsednik je zatim krenuo da pregleda PVO sisteme, a posebno ga je oduševilo kada je video devojku koja upravlja sistemom “Mistral”.
– Kako joj je ime? Teodora Stanković. Hvala vam Teodora što branite i čuvate našu zemlju – rekao je predsednik, na šta je pozdravljen sa: “Služimo Srbiji!”
Vučić je pregledao i presretače dronova, a zatim je istakao važnost kopnenih robota, koji se mogu koristiti za vatrenu podršku, ali i evakuaciju ranjenika, čime se ne ugrožavaju životu medicinskih ekipa.
Nakon toga su prikazani FPV dronovi sa granatama, kako je pokazalo iskustvo iz rata u Ukrajini – novi kraljevi ratnih dejstava.
Govorio je i o uskladištenim sredstvima, pominjući “zolje”, protivtenkovsko oruđe, kao primer.
– Nismo imali “zolja” skoro ništa! Sada ih imamo oko 20.000. Ja uvek volim da kažem manje, iako ih ima više – rekao je on.
Ovo je važno da vidite, ovo je Lanius X, dron samoubica izraelskog “Elbita”, kazao je Vučić.
– Ulazi kroz prozor u kuću, prati vas i bira cilj – rekao je predsednik, i dodao da je ovaj dron sa 50 grama eksploziva i 200 kuglica izuzetno teško ometati.
– Mi sada ćemo ovo da proizvodimo i biće prikazano danas. Za koji dan počinjemo da proizvodimo – kazao je Vučić.
Obraćanje Vučića i Dodika
Milorad Dodik je rekao da je impresivno sve što je urađeno na jačanju srpske vojske, i kaže da je pre 15 godina Vojska Srbije bila u zapuštenom stanju, a danas je u pitanju jedna od najjačih odbrambenih sila.
– Čestitam predsedniku Vučiću, načelniku generalštaba, svim vojnicima i oficirima, nek je sretno – kazao je on.
Predsednik Vučić je svim građanima čestitao Vidovdan, i poručio je da je naša vojska sve snažnija i jača.
– Danas ste videli neke sisteme koje niste mogli da vidite, videli ste i nešto što ćemo uskoro da proizvodimo, radimo dobro i vredno, i bićemo u stanju da zaštitimo svoju zemlju. Ljudi moraju da znaju, ukoliko bi Srbija bila predmet agresije, gubici neprijatelja bi bili dramatično veliki, i malo ko bi se usudio da nas napadne – rekao je on.
O izjavama Andreasa Šidera posle jučerašnjeg skupa, Vučić ističe da u Srbiji vlada demokratija.
– Veoma se radujem i srećan sam što je on zadovoljan, i verujem da će biti posebno obradovan kada sagleda izborne rezultate. Da ljudi u Srbiji znaju, nije to neki moj protivnik, već čovek koji mrzi Srbiju, koji traži nezavisno Kosovo, govori da smo mi genocidni – rekao je predsednik.
On ističe da neće da se bavi predsedničkim izborima, i da je rok od podnošenja ostavke 90 dana, dodajući da su oni daleko.
– Što se tiče Handesblata i teksta Jana Ružičke, on je pametan mladi momak, koji dobro razume potrebe Evrope ali i situaciju na Balkanu. On je podržao tekst koji smo pisali Rama i ja, mislim da je racionalno i pametno izabrano – kazao je predsednik.
Vučić je komentarisao i bes blokadera nakon najnovijih istraživanja, koji njemu u slučaju izbora daju 46 odsto podrške građana.
– Dok jedni blokiraju puteve, drugi ih grade. Inače da znate sa 46 odsto bio bih veoma, veoma nezadovoljan – rekao je on.
Nakon prikaza u Batajnici predsednik će nadgledati i realizaciju gađanja iz navedenih sredstava ratne tehnike na poligonu “Pasuljanske livade”.
BONUS VIDEO:






Komentari (0)