U potezu koji je šokirao globalna energetska tržišta i zauvek promenio dinamiku unutar najmoćnijeg naftnog kartela na svetu, Ujedinjeni Arapski Emirati zvanično su objavili povlačenje iz Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) i šire grupacije OPEC+. Ova odluka stupa na snagu već 1. maja, ostavljajući ostale članice, predvođene Saudijskom Arabijom i Rusijom, pred svršenim činom.
Razlog za ovaj radikalan korak leži u želji Abu Dabija da preuzme potpunu kontrolu nad sopstvenim resursima i proizvodnim kapacitetima. „Kao zemlja koja više nema obaveze prema ovoj organizaciji, dobićemo neophodnu fleksibilnost“, izjavio je sekretar za energetiku UAE. Ovim potezom Emirati su jasno stavili do znanja da više nisu spremni da žrtvuju sopstvene prihode i planove za proširenje proizvodnje zarad kvota koje propisuje kartel kako bi održao visoke cene nafte na svetskom nivou.
Odlazak jedne od najuticajnijih i najbogatijih članica predstavlja najveći udarac za OPEC od njegovog osnivanja. Bez doprinosa i koordinacije sa UAE, sposobnost kartela da diktira globalne cene nafte biće značajno umanjena. Analitičari predviđaju da bi ovaj potez mogao pokrenuti pravi „cenovni rat“ na tržištu, jer će Emirati sada moći da preplave tržište svojom sirovom naftom, maksimizujući profit u trenutku kada su globalne rezerve i dalje niske.
Ova odluka takođe otkriva duboke pukotine u odnosima između Abu Dabija i Rijada. Dok Saudijska Arabija zagovara strogu disciplinu i smanjenje proizvodnje radi stabilnosti cena, Emirati su godinama ulagali milijarde dolara u nove kapacitete koje sada žele u potpunosti da iskoriste. Od 1. maja, mapa globalne energetike više neće biti ista, a svet sa zebnjom iščekuje reakciju berzi na vest da je jedan od stubova naftnog poretka odlučio da krene sopstvenim putem.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)