Nedoumica mnogih: Da li treba da jedete pre treninga i kako hrana utiče na vežbanje?

Dok svi znaju da je obrok posle trenings veoma značajan, za jelo pre treninga mnogi nisu sigurni

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Mnogi treneri i fitnes instruktori će vam reći da je ishrana u toku vežbanja važna koliko i samo vežbanje.

Ukoliko ste početnik u teretani, sigurno ste se pitali da li se to odnosi na vreme pre ili posle treninga.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Hrana posle treninga je neverovatno važna. U tom obroku, u telo treba da unesete sve one hranjive materije koje će pomoći vašim mišićima da rastu i da se razvijaju, poput proteina i ugljenih hidrata.

Ljudi koji žele da daju sve od sebe u teretani, kako bi što pre postigli dobre rezultate i napredak, pitaju se kako će jelo pre treninga uticati na njihov performans.

Sprovedena istraživanja, čiji rezultati su objavljeni na brojnim sajtovima specijalizovanim za medicinu, pokušala su da odgovore na ovo pitanje.

Većina istraživanja nije pokazala razliku u performansama između onih koji su jeli pre treninga koji je trajao kraće od sat vremena, od onih koji nisu jeli pre treninga.

Druge studije koje su ispitivale intervalni trening visokog intenziteta (HIIT) takođe nisu otkrile razliku u performansama.

Jedan od razloga zašto u ovim studijama nisu primećene razlike u toku kratkotrajnog vežbanja, može biti taj što čovek u svom telu ima sopstvene zalihe energije, koja se prvenstveno nalazi u telesnoj masti.
Telo skladišti oko 2.000 kalorija u telesnoj masti.

Sva ta uskladištena energija vam omogućava da vežbate čak i ako niste jeli satima. Sa druge strane, neke studije su pokazale poboljšanje, kada su obroci ili suplementi koji sadrže ugljene hidrate konzumirani pre vežbanja.

Foto: Himalayan Pics / Caia Image / Profimedia

Dakle, jedenje pre kratkotrajne vežbe poboljšava performanse kod nekih ljudi. Sam performans više zavisi od pojedinca nego od hrane.

Međutim, kada je u pitanju vežbanje koje traje duže od jednog sata, pokazalo se da čak u 54 posto slučajeva, siti vežbači postižu bolji rezultat od gladnih.

Konzumiranje ugljenih hidrata koji se sporije vare ili jedenje nekoliko sati pre vežbanja može imati koristi o kada je u pitanju duže vežbanje.

Foto: Printscreen/YouTube/Rowan Row

Za sportove koji zahtevaju visok stepen fizičke izdržljivosti, pokazalo se da konzumiranje hrane bogate ugljenim hidratima, 3 ili 4 sata pre treninga, značajno poboljšava učinak sportista.

Dakle, ukoliko planirate da vaš trening traje duže od sat vremena, konzumiranjem adekvatne hrane može pozitivno da utiče na vaš trening.

BONUS VIDEO:

 

Izvor: Objektiv.rs, healthline.com

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar