Bolesti srca su već decenijama glavni uzrok smrti ljudi, a veliki deo krivice snosimo mi sami.
Nepravilna ishrana i loš način života moraju da uzmu danak, a jedan od najvažnijih faktora je nedovoljna količina sna.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
U velikoj studiji Univerziteta Ekziter, u periodu od četiri godine, učestvovalo je 88.026 ljudi, i rezultati su veoma zanimljivi.
Naime, utvrđeno je da osobe koje idu na spavanje svako veče u periodu između 22 i 23 časa, imaju najmanji rizik od bolesti srca.
Sa druge strane, odlazak u krevet u ponoć ili kasnije povezan je s 25 odsto većim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, dok ljudi koji u krevet idu pre 22 sata imaju za 12 odsto veći rizik.
Prosečna starost učesnika je bila 61 godina, a godišta anketiranih su se kretala od 43 do 79 godina.

Učesnici istraživanja su nosili merač na ruci, pa su naučnici uspeli da prikupe podatke o vremenu kada su ispitanici išli na spavanje, i kada su se budili. Takođe oni su morali da popune formulare o svom opštem zdravlju i načinu života.
Za vreme trajanja studije, 3.172 učesnika je razvilo kardiovaskularnu bolest, a učestalost je bila najveća kod onih koji su išli na spavanje u ponoć ili kasnije, a najmanja kod onih onih koji su odlazili u krevet između 22 i 23 časa.

– Telo ima 24-satni unutrašnji sat, nazvan cirkadijalni ritam, koji pomaže da se reguliše fizičko i mentalno funkcionisanje. Iako ne možemo da decidirano govorimo o uzročnoj povezanosti, rezultati sugerišu da je veća verovatnoća da će rani ili kasni odlazak u krevet poremetiti telesni sat, sa štetnim posledicama po zdravlje srca i krvnih sudova. Naša studija pokazuje da je optimalno vreme za spavanje u određenoj tački u 24-satnom ciklusu, a odstupanja mogu da budu štetna za zdravlje – rekao je autor studije doktor David Plans.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)