Naravno da deca ne spavaju podjednako u drugom i u šestom mesecu trudnoće.
Vreme spavanja se menja, kao i bebin ritam.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Ali, kada nastaju komplikacije?
Od početka drugog meseca detetovog života, noćni san postaje sve pravilniji i može da traje i po šest – sedam sati. To znači da dete postepeno prestaje da se budi za noćni obrok, a i danju je vreme sna pravilnije. Obično su to dva perioda kraćeg spavanja prepodne, dva poslepodne i jedan dugi noćni san.
Šta stvara teškoće
Dete sa 20 sati sna prelazi na 18 sati. Oko četvrtog meseca se noćni san produži i na prve jutarnje sate, a sa šest meseci se detetov san približava ritmu odraslog i ono spava pretežno noću: obično zaspi oko 20 sati i bez problema spava do sledećeg jutra.

Nakon šest meseci često počinju teškoće sa snom: ili izbijaju mlečni zubići, ili se pojavljuje strah od odvajanja od mame, pa dete spava manje i to 14 do 15 sati na dan. U početku će dete kad god oseti potrebu za snom i zaspati. Oko devetog meseca se to menja. Zbog uzbuđenja, napetosti ili jednostavno zbog želje da bude sa vama, dete uspeva dugo da ostane budno.
Tada mogu da počnu teškoće sa odlaskom u krevet, a bar polovina sve dece će se manje ili više buniti pre spavanja.

Važno
– Potrudite se da se dete pre spavanja oseća vedro, opušteno i voljeno
– Pridržavajte se svake večeri istih radnji koje najavljuju odlazak na spavanje
– Ukoliko dete ima neku umirujuću naviku – dopustite mu je
– Izmislite neki obred koji će poslužiti kao umirujuća navika: slušanje uspavanke, pokrivanje omiljene igračke koja će spavati sa njim ili slično.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)