Наравно да деца не спавају подједнако у другом и у шестом месецу трудноће.
Време спавања се мења, као и бебин ритам.
Инсталирајте нашу иОС или Андроид апликацију – Објектив.рс
Али, када настају компликације?
Од почетка другог месеца дететовог живота, ноћни сан постаје све правилнији и може да траје и по шест – седам сати. То значи да дете постепено престаје да се буди за ноћни оброк, а и дању је време сна правилније. Обично су то два периода краћег спавања преподне, два послеподне и један дуги ноћни сан.
Шта ствара тешкоће
Дете са 20 сати сна прелази на 18 сати. Око четвртог месеца се ноћни сан продужи и на прве јутарње сате, а са шест месеци се дететов сан приближава ритму одраслог и оно спава претежно ноћу: обично заспи око 20 сати и без проблема спава до следећег јутра.

Након шест месеци често почињу тешкоће са сном: или избијају млечни зубићи, или се појављује страх од одвајања од маме, па дете спава мање и то 14 до 15 сати на дан. У почетку ће дете кад год осети потребу за сном и заспати. Око деветог месеца се то мења. Због узбуђења, напетости или једноставно због жеље да буде са вама, дете успева дуго да остане будно.
Тада могу да почну тешкоће са одласком у кревет, а бар половина све деце ће се мање или више бунити пре спавања.

Важно
– Потрудите се да се дете пре спавања осећа ведро, опуштено и вољено
– Придржавајте се сваке вечери истих радњи које најављују одлазак на спавање
– Уколико дете има неку умирујућу навику – допустите му је
– Измислите неки обред који ће послужити као умирујућа навика: слушање успаванке, покривање омиљене играчке која ће спавати са њим или слично.
БОНУС ВИДЕО:
Коментари (0)