Čovek uz čije serije su odrasle generacije: Siniši Paviću nagrada “Dositej Obradović” za životno delo

Žiri je ocenio da je reč o jednoj od najznačajnijih stvaralačkih ličnosti u oblasti književne delatnosti posvećene televizijskoj i filmskoj scenaristici u Srbiji

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen/Youtube/ RTS Kulturno-umetnički program - Zvanični kanal

Žiri za dodelu nagrade “Dositej Obradović” jednoglasno je doneo odluku da se nagrada za životno delo za 2020. godinu dodeli književniku i scenaristi Siniši Paviću.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

“Književnik i scenarista Siniša Pavić spada u red najznačajnijih stvaralačkih ličnosti u oblasti književne delatnosti posvećene televizijskoj i filmskoj scenaristici u Srbiji”, naveo je žiri u obrazloženju odluke.

Zlatokosa je zaista postojala? Jeziva istina se krije iza popularne bajke

Njegove dokumentarno-igrane serije kao i dramski ciklusi dali su na umetnički način ne samo sliku vremena okupacije Srbije, nego razuđenu fresku ljudskih sudbina, kako žrtava, tako i nasilnika, uključujući tu i sliku poratnih vremena.

U tom delu scenarističke delatnosti Siniša Pavić napisao je istoriografski precizno zasnovane, a umetnički celovito oblikovane drame “Čovek koji je bombardovao Beograd” (suđenje generalu Leru), “Metak u leđa”, “Na putu izdaje”, “Lovac protiv topa”, i serije “Španac”, “Banjica”, “Poslednji čin”, “Odlazak ratnika, povratak maršala”. Drugi deo scenarističkog stvaralaštva Siniše Pavića sastoji se od niza igranih serija koje na satiričan način slikaju našu stvarnost i kritički govore o zabludama, sklonostima, mitomaniji i rđavim svojstvima našeg mentaliteta (Vruć vetar, Srećni ljudi, Porodično blago, Stižu dolari, Bela lađa).

Bilbo Bagins i Gandalf udružili snage: Glumačke zvezde žele da kupe Tolkinovu kuću

“Otuda se može reći da je Pavić nastavljač dositejevske tradicije prosvetiteljskog delovanja, i da su njegove satirične dramsko-humorističke serije odigrale značajnu ulogu u kritici koliko tradicionalnih, toliko i novih negativnih pojava i običaja u nas”, kaže žiri.

Izvor: Tanjug

Komentari (1)

  1. Lepa vest. Gospodine Pavicu iskrene čestitke na velikoj nagradi. Vi ste čovek koji je godinama bio u našoj kući, koga smo sa nestrpljenjem čekali kroz najljepše serije, sa britkim humorom i ulivanjem nade da će sve biti bolje. Ovom prilikom predlažem da naši državnici, oni koji odlučuju ovom srpskom geniju dodjele povodom najvećeg državnog praznika i najveće državno odlikovanje. Gospodin Pavić je to odavno zaslužio. On je godinama okupljao komšije i porodice oko malih ekrana. Želim mu mnogo zdravlja i da nastavi sa istim žarom i u najljepšim godinama starosti da unosi mladalački duh.

    Odgovori

Ostavite komentar