Da li znate koja je RAZLIKA između glavobolje i MIGRENE i kako treba da ih tretirate?

Mnogi ih izjednačavaju, ali ova dva stanja nisu ista

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Freepik/8photo

Glavobolje su dosta čest problem, ali za većinu ljudi nisu toliko jake da bi im onemogućavale svakodnevni život i normalno funkcionisanje.

S druge strane, migrene su ozbiljnije stanje – uzrokuju intenzivne glavobolje, ali imaju i druge simptome, poput malaksalosti, vrtoglavice i mučnine.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Dok glavobolje dolaze i prolaze, u zavisnosti od životnog stila, migrene mogu da traju čitav život i nekada zahtevaju stručnu pomoć.

Šta je glavobolja?

Noa Ronsen, direktor Nortvel centra za glavobolju, kaže da glavobolje uključuju više podtipova i da nisu sve iste.

Foto: Freepik/katemangostar

Najčešći tipovi glavobolje su: tenzione glavobolje – pogađaju oko 75 odsto odraslih i izazivaju ih stres, glad, umor, problemi sa vidom… One traju između 20 minuta i dva sata i ispoljavaju se na prednjem delu glave. Drugi tip su klaster glavobolje – veoma su bolne i dešavaju se kada telo proizvede previše hormona koji proširuju krvne sudove u mozgu, a mogu da budu izazvane vežbanjem, jakom svetlošću i visokom nadmorskom visinom.

Šta je migrena?

To je hronično neurološko stanje, a i dalje se ne zna šta tačno izaziva migrene, ali se smatra da su one povezane sa abnormalnom moždanom aktivnošću, koja podstiče proizvodnju estrogena i serotonina u telu.

Foto: Freepik/ user18526052

Zbog toga što su migrene povezane sa menjanjem količine estrogena, žene imaju tri puta veće šanse za razvoj migrene od muškaraca, a takođe mogu da budu izazvane naslednim faktorom.

Sem glavobolje, prilikom napad amigrene mogu da se jave i mučnina, slabost, promene raspoloženja, slabljenje vida i senzitivnost na svetlost ili zvukove.

Kako se tretira glavobolja, a kako migrena?

Foto: Pexels/Andrea Piacquadio

Glavobolja: treba piti dosta vode, imati normalne obroke (ne preskakati ih), relaksacija uz pomoć tehnika disanja i eventualno uzmianje blagih lekova

Migrena: odmaranje u tišini, bez svetlosti, uzmianje lekova za migrenu, uz neki kofeinski napitak (kofein pomaže pri smanjenju migrene), korišćenje hladnih obloga za glavu

Izvor: Objektiv.rs, insider.com

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!