KONGRES SAD-a

Olbrajtova OPET pričala o SRBIMA! “Kosovo mora da razvija svoju državnost, Srbi da ne stopiraju proces”

Ona je, na "saslušanju" u spoljnopolitičkom odboru Predstavničkog doma Kongresa rekla da bi Vašington trebalo da podrži demokratski razvoj država Balkana

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Madlen Olbrajt Foto: printscreen/youtube

Kosovo treba da razvija svoju državnost, a Srbija da ne stopira taj proces, kaže bivša američka državna sekretarka Medlin Olbrajt.

Ona je, na “saslušanju” u spoljnopolitičkom odboru Predstavničkog doma Kongresa, sa ciljem da se novoj administraciji Dzoa Bajdena daju preporuke po pitanju politike prema Zapadnom Balkanu i Srbiji, rekla da bi Vašington trebalo da podrži demokratski razvoj država Balkana.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Kao prepreku tome vidi Rusiju i Kinu, koje, kako je kazala, na područje Zapadnog Balkana unose nestabilnost.

SRAMNA PORUKA za Srbiju sa sastanka o Zapadnom Balkanu: “Rusija i Kina vam NISU prijatelji”

„Sa kojima Srbija razvija saradnju”, primetila je, “usput”, Olbrajtova.

Olbrajt je elaborirala na Odboru strategiju prema regionu, iz tri dela:

„Potrebno je da uspostavimo čvršću saradnju sa Evropskom unijom, u kojoj šest zemalja Zapadnog Balkana želi članstvo. Potrebno je pojačati borbu protiv korupcije, koja značajno šteti političkim institucijama i urušava vladavinu prava u regionu. Govorim o zarobljenim državama prema kojima je potrebno razviti regionalnije orijentisan pristup. Strategija treba da pomaže pojedinačnim državama u reformama i da ih nagradi, ali i da se izvrši pritisak na one koje to ne čine“, sumirala je svoje sugestije Bajdenovom timu Olbrajtova.

SRAMAN ULTIMATUM Srbiji iz američkog kongresa: “Ako ne priznate lažnu državu, ništa od Evrope!”

Ona je ukazala da je prošlo više od dve decenije od kada je američka administracija, čiji je i ona bila akter, bila uključena u rešavanje otvorenih pitanja na Zapadnom Balkanu, poput sukoba na Kosovu i postizanja Dejtonskog mirovnog sporazuma.

Po ta dva pitanja, Olbrajtova rezimira učinak politike od pre dve decenije i konstatuje:

„Danas je Balkan mirniji nego pre 25 godina. Zemlje se nisu dezintegrisale”.

A kao problem vidi da, kako kaže, korumpirani lideri koriste nacionalna pitanja da bi se održali na vlasti, dok Rusija i Kina destabilizuju region.

Izvor: Tanjug

Komentari (5)

Ostavite komentar