Da li matične ćelije vredi čuvati? U Srbiji posluju predstavništva šest kompanija

Epilog slučaja "Krio sejv" ne nazire se ni godinu dana kasnije

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Andriy Popov / Panthermedia / Profimedia

Epilog slučaja u kojem je obelodanjeno da je švajcarska kompanija „Krio sejv”, kojoj je oko 10.000 roditelja iz Srbije poverilo na čuvanje matične ćelije svoje dece, pod istragom i da joj je oduzeta licenca ne nazire se ni godinu dana kasnije. Beogradski advokat Rastko Petaković, koji je i razotkrio nepravilnosti u poslovanju te kompanije kaže za „Politiku” da se krivični postupak i dalje vodi pred švajcarskim sudom.

– Nema mnogo promena od kada je zavladala epidemija. Do tada je započet krivični postupak, angažovali smo švajcarske advokate i stekli status oštećene strane, tako da možemo da učestvujemo u postupku, u dokazivanju…– pojašnjava naš sagovornik.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Pre godinu dana ova afera je u javnosti podigla prašinu i poljuljala poverenje u banke matičnih ćelija, pošto se iz medija saznalo da pomenuta švajcarska kompanija u svojim laboratorijama više ne čuva uzorke matičnih ćelija. Tek nekoliko dana kasnije klijenti su mejlom obavešteni da su matične ćelije njihove dece prebačene u poljsku banku „Famikord” u Varšavi. Međutim, opet se iz medija saznalo da je sudbina jednog broja uzoraka i dalje nepoznata. Naime, u Poljsku je prebačeno oko 98 odsto, dok su transport preostalih uzoraka kočile partnerske kompanije prema kojima je „Krio sejv” imao dugovanja.

Petaković dodaje da je taj procenat sada veći od 99 odsto, jer je naknadno dobijena potvrda od „Famikorda” da je pronađen još jedan broj uzoraka.

– Deo još nije pronađen i transportovan, ali je reč o izuzetno malom broju. „Famikord” je u Srbiji angažovao osobu da bude u kontaktu sa porodicama – dodaje Petaković.

Trenutno u Srbiji preko ovlašćenih predstavnika posluje šest inostranih banaka, a dr Vesna Rakonjac iz Uprave za biomedicinu Ministarstva zdravlja kaže da u protekloj godini dana nisu imali prijave građana koji imaju ugovore sa bankama matičnih ćelija u inostranstvu, a ni prijave na rad ovlašćenih predstavnika tih banaka u našoj zemlji. Ipak, zbog prošlogodišnjeg iskustva, uprava je obavezala sve ovlašćene predstavnike inostranih banaka matičnih ćelija da u roku od mesec dana po izdavanju saglasnosti za izvoz matičnih ćelija dostave potvrdu inostrane banke o prijemu matičnih ćelija, kao i da obaveste o statusu matičnih ćelija na prijemu – da li su matične ćelije prihvatljive za deponovanje.

– Ako jesu, dostavlja se podatak pod kojom oznakom su deponovane, kako bismo imali uvid i mogli u najkraćem roku da pružimo informaciju klijentima u slučaju nekog sličnog nemilog događaja. U situaciji kada banka dostavi potvrdu o neadekvatnosti uzorka matičnih ćelija za deponovanje, ovlašćeni predstavnik je dužan da o tome obavesti klijenta sa kojim je banka potpisala ugovor – objašnjava dr Vesna Rakonjac i podseća da inostrane banke nisu u nadležnosti Ministarstva zdravlja.

Iako su prošle godine ogorčeni roditelji najavljivali tužbe, osnivanje udruženja, danas se malo ko seća slučaja „Krio sejv”. Pojedine kompanije u Srbiji se i sada reklamiraju nudeći na sajtovima priče o izlečenju bolesti za koje je čak i nauka rekla da matične ćelije tu ne mogu da budu od pomoći.

Nedostatak i manipulacija informacijama – od toga šta sve matične ćelije zaista mogu da izleče, preterivanje u listi bolesti kojima mogu da stanu na put do prikrivanja informacija da ova terapija nosi i rizike poput opasnosti od malignih bolesti, od budućih roditelja stvorili su laku metu. Dok su strana udruženja lekara reagovala još pre deset godina, upozoravajući na agresivnu kampanju u kojoj se preteruje s obećanjima, kod nas je takva reakcija izostala. Jedni tvrde da je razlog taj što su u priči sa matičnim ćelijama svi na dobitku: država od ovih kompanija dobija PDV, a deo odlazi i bolnicama i medicinskim radnicima koji uzimaju uzorak iz pupčane vrpce, predstavnici struke iznosili su drugačije razloge. Lekarska komora Srbije se prošle godine proglasila nenadležnom, a predstavnici Udruženja pedijatara Srbije su, uz uzdržan stav, objasnili da je to tema rezervisana isključivo za one lekare kojima je to specijalnost.

Agresivna kampanja gurnula je u drugi plan stručnjake koji neumorno objašnjavaju da je stvarna moć matičnih ćelija ipak ograničena, naročito kada pričamo o onim najpoznatijim – iz pupčanika. Zapravo, koriste se kod nekih oblika leukemije, urođene malokrvnosti, urođenih i stečenih slabosti kostne srži, urođene slabosti imunskog sistema, raka limfnih žlezda… Sve u svemu, lista obuhvata oko osamdesetak bolesti, i to su uglavnom krvne ili bolesti metabolizma. One ipak nisu, i na to upozoravaju stručnjaci, magično rešenje za šećernu bolest, slabost srčanog mišića, paralizu, demenciju

Izvor: politika

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!