Internet je postao vrlo privlačan za kibernetičke kriminalce. Napadači se koriste vrlo prefinjenim trikovima i obećanjima kako bi od vas izvukli novac ili vredne finansijske informacije.
Prevare u kojima glavnu ulogu igraju davno preminuli rođak ili nigerijski princ nisu više jedini trikovi zanata. Taktike koje koriste kibernetički kriminalci postaju sve inovativnije i teže za otkriti. Od pretvaranja da su vlasnik ili direktor vaše organizacije do toga da su zainteresovani za romantičnu vezu, online prevaranti današnjice učiniće sve što je potrebno da dobiju šta žele – vaš novac i/ili bankovne podatke.
Najbolja odbrana od ove vrste prevara je obrazovanje potencijalnih žrtava – a to može biti svako od nas na internetu. Podizanje svesti u društvu kako identifikovati takve tehnike učiniće korisnike i njihove finansije sigurnijima.
Stoga proučite informacije o sedam najčešće korišćenih finansijskih online prevara i kako ih izbeći:
1. CEO prevara / direktorska prevara: varalice se pretvaraju da su vaši šefovi ili nadređeni u organizaciji i prevarom vas navode da uplatite novčani iznos na lažni račun ili da neovlašćeno pošaljete novac s poslovnog računa.
2. Prevara s računima: varalice se pretvaraju da su vaši klijenti/dobavljači i navode vas da platite buduće račune na drugi bankovni račun.
3. Krađe identiteta Vishing – Krađa identiteta pozivom: Telefonska prevara u kojoj vas prevaranti zovu i pokušavaju navesti da otkrijete svoje lične, finansijske ili bezbednosne podatke ili da im uplatite novčana sredstva; Phishing – Mrežna krađa identiteta lažnim porukama e-pošte: Prevaranti vam šalju lažne poruke e-pošte kojima vas pokušavaju navesti na deljenje ličnih, finansijskih ili bezbednosnih podataka; Smishing – Krađa identiteta SMS-om: Pokušaj prevaranata da dođu do ličnih, finansijskih ili bezbednosnih podataka putem tekstualne poruke.
4. Lažne internet stranice banaka: koristi se lažna e-pošta banke s vezom na lažnu internet stranicu. Jednom kada kliknete na vezu, koriste se razne metode prikupljanja vaših finansijskih i ličnih informacija. Stranica izgleda kao i prava uz nekoliko malih razlika.
5.Romantične prevare: varalice se pretvaraju da su zainteresovane za romantičnu vezu. One se obično događaju na web stranicama za upoznavanje, a varalice često koriste društvene medije ili e-poštu za uspostavljanje kontakta.
6. Krađa ličnih podataka putem društvenih mreža: vaše informacije prikupljaju se kroz kanale društvenih medija.
7. Investicione prevare i prevare u online kupovini: navede vas da mislite da ste na tragu pametnog ulaganja … ili vam daju izvrsnu lažnu online ponudu.
Komentari (0)