U poslednje vreme, sve su češće rasprave na temu da li treba što više vremena da provodimo bosi pa čak i na treningu, ili je bolje da budemo u obući koja ima specijalnu namenu baš za ono što treniramo.
Ipak, iako se za funkcionalna stopala preporučuje da radite bosi vaše treninge, to može biti i dobro i loše. Naime, celi život ste proveli u obući koja je nakon nekog vremena počela da deluje kao neka vrsta proteze i neretko i samo stopalo poprima oblik obuće koju nosite.
Svi problemi koji nastaju na stopalima i prstima prouzrokovani su obućom te ne treba da čudi pojava čukljeva i drugih vrsta deformiteta. Ipak, kao što se za aerobik i sportove sličnog tipa ne preporučuje da vežbate bosonogi, ponajviše zbog pritiska u stopalima, za neke druge vrste sportova je izrazito dobro da ne nosite patike.
Bitno je da zapamtite da se u stopalu nalazi oko 200 hiljada nervnih završetaka i da 70 odsto informacija (gde se nalazite u prostoru, na kakvoj podlozi itd…) dolazi od stopala.
Takođe, nemojte zaboraviti da vaša stopala imaju veliki broj koščica, koje savršeno amortizuju od laganog hodanja do kratkog trčanja.
Ako vam je neprijatno da u teretani budete bosi, stručnjaci i treneri savetuju, da u tom slučaju nosite obuću na kojoj đon nije previse debeo ili obuću u kojoj nema prevelike razlike izmedju debljine đona na prstima i na peti.

Joga
Iako je poenta joge veza sa zemljom, mnogi rade vežbe u takozvanim natikačama. Ipak, stručnjaci preporučuju da ove vežbe radite bosi i da ponesete svoju prostirku i peškir ukoliko će vam tako biti lakše.
Sklekovi
Vaši prsti, pogotovo palčevi se savijaju kada ste u poziciji skleka. Ukoliko radite ovu vežbu bez patika povećaćete mobilnost u nogama i opseg pokreta u prstima, što će vam olakšati izvođenje iskoraka, trčanje i vežbu penjanja uz planinu.

Deadlift (mrtvo dizanje)
Bez patika, bliži ste podu. Samim tim, imate mehaničku prednost, jer ne morate mnogo da pomerate šipku.
Iskorak
Kako biste ispravno radili bilo koju varijaciju iskoraka, potreban vam je balans. Izvodeći iskorake bosonogi, možete da stanete na pod celim stopalom (prstima, petama, srednjim delom stopala) što vam omogućava maksimalnu stabilnost.
Sprint
Ukoliko ste unutra, nađite prostirku, a ako ste napolju pronađite travnatu površinu bez prepreka, poput rupa ili razbijenih staklića. Verovatno će vam biti nezgodno i bolno na početku, ali svaki korak će vam doneti ogromnu količinu snage, pa ćete biti bolji u sprintu i trčanju. Ukoliko vam se ideja o trčanju po prirodnim površinama ne dopada, stručnjaci ipak preporučuju makar 10 minuta dnevno, bosonogi na traci za trčanje.
Polako oslobodite svoja stopala patika
Dajte svojim stopalima vremena da se naviknu na hodanje i treniranje bez patika. Pre svega, zagrevajte se bosonogi nekoliko nedelja, a onda polako povećavajte broj vežbi koje radite bez patika. Skidajte cipele kada ste u kući ili kada sedite za stolom. Kotrljajte tenisku lopticu stopalom, savijajte prste kako biste ojačali mišiće u nogama.
Naravno, ne preporučuje se da istog trena skinete obuću i trenirate ili trčite 10 km bez patika. Adaptacija zahteva postepeno doziranje opterećenja i prilagođavanje novoj podlozi i uslovima. Sasvim je dovoljno da se za početak zagrevate ili istežete bosi, odnosno da provodite što više vremena bez obuće.
Komentari (0)