Na području Srbije i dalje je aktivno devet požara na otvorenom prostoru, a najteža situacija je u Deliblatskoj peščari i na potezu od Magliča do Ušća u Ibarskoj klisuri, gde vatrogasno-spasilačke ekipe nastavljaju borbu sa vatrom.
Pomoćnik načelnika Uprave za vatrogasno-spasilačke jedinice Sektora za vanredne situacije Miloš Milenković izjavio je da je situacija u Deliblatskoj peščari jutros povoljnija nego prethodnog dana, kao i da je sprečeno širenje požara prema naseljenim mestima.
– U Deliblatskoj peščari angažovano je 126 vatrogasaca-spasilaca sa 27 vozila, 75 radnika „Vojvodinašuma“, deset radnih mašina, pripadnici dobrovoljnih vatrogasnih društava, kao i 72. specijalna brigada Vojske Srbije. Očekujemo da će uskoro ponovo dejstvovati i helikopteri Helikopterske jedinice MUP-a – rekao je Milenković za RTS.
Više od 700 hektara zahvaćeno vatrom
Požar u Deliblatskoj peščari zahvatio je više od 700 hektara površine, a zbog opasnosti od njegovog širenja proglašena je vanredna situacija u delu opštine Kovin.
U gašenju učestvuju pripadnici Sektora za vanredne situacije, Helikopterske jedinice Ministarstva unutrašnjih poslova, radnici „Vojvodinašuma“, dobrovoljna vatrogasna društva, dok je najavljeno i uključivanje helikoptera Vojske Srbije.
Na terenu su angažovana tri helikoptera MUP-a – Ka-32, H-215 „superpuma“ i H-145, koji dejstvuju na najugroženijim delovima požarišta.
Tokom dana očekuju se visoke temperature i pojačan vetar, zbog čega će prioritet biti zaštita kuća u naselju Šumarak.

Vatrena stihija i dalje preti Ibarskoj klisuri
Požar je i dalje aktivan na području između Magliča i Ušća, gde su prisutna brojna žarišta na nepristupačnom terenu.
Na toj lokaciji angažovana su 62 pripadnika vatrogasno-spasilačkih jedinica sa 20 vozila, uz pomoć dobrovoljnih vatrogasaca, meštana, organizacije OTIS i Srpsko-ruskog humanitarnog centra u Ušću.
Koridori Srbije obezbedili su cisternu kako bi bilo omogućeno neprekidno snabdevanje vodom, dok je tokom jučerašnjeg dana u gašenju učestvovao i helikopter Ka-32.
Požari su aktivni i na području Žaračkih planina iznad Ušća, gde je vatra zahvatila više od 150 hektara borove šume i niskog rastinja, kao i iznad Seoceta i na planini Stolovi kod Kraljeva.

Vatrogasci požare gase ručno, uz pomoć naprtnjača sa vodom, jer nepristupačan teren i vremenski uslovi onemogućavaju upotrebu teške mehanizacije.
Zbog dima koji se širi duž Ibarske magistrale saobraćaj je na pojedinim deonicama usporen, ali bez potpunih obustava.
Požari lokalizovani kod Knjaževca i Zaječara
Milenković je naveo da su požari na području Knjaževca i Zaječara lokalizovani, ali da ekipe ostaju u pripravnosti zbog mogućnosti ponovnog aktiviranja usled visokih temperatura i vetra.
– Iskustvo pokazuje da promena pravca i jačine vetra može veoma brzo da pogorša situaciju. Zbog toga neprestano pratimo stanje na svim najkritičnijim lokacijama i spremni smo da uputimo dodatne snage ukoliko bude potrebno – rekao je on.
Na području Knjaževca i Zaječara izgorelo je oko 200 hektara šume i niskog rastinja.
U međuvremenu ugašen je požar na Regionalnoj deponiji „Srem–Mačva“, dok je u Bačkoj Palanci zbog požara na gradskoj deponiji i dalje na snazi vanredna situacija.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)