Vatrogasno-spasilačke ekipe u Srbiji intervenišu na više lokacija širom zemlje gde su i dalje aktivni požari. Najteža situacija zabeležena je u Ibarskoj klisuri, sa žarištima na potezu od Magliča do Polumira, dok je u selu Lučica kod Požarevca tragično stradala jedna osoba u požaru koji je sama izazvala.
Načelnik Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije Luka Čaušić apelovao je na građane da budu maksimalno oprezni, istakavši da je ovaj tragični slučaj najteža posledica neodgovornog ponašanja.
Dramatična borba na Žaračkim planinama i helikopter u akciji
Kritično je i na Žaračkim planinama iznad Ušća i iznad Seoceta. Zbog nepristupačnog i strmog terena, vatrogasci, šumari i dobrovoljci požar gase ručno, nosivši naprtnjače sa vodom.
Gašenju požara kod Ušća priključio se i helikopter koji pruža podršku iz vazduha — vodu zahvata u mestu Žarče i izbacuje je na zapaljena brda.
Proglašena vanredna situacija u Bačkoj Palanci, gori i Deliblatska peščara
Požar na deponiji u Bačkoj Palanci ponovo se razbuktao, pa je Štab za vanredne situacije proglasio vanrednu situaciju u toj opštini. Pored domaćih vatrogasaca i mehanizacije, u gašenju i zatrpavanju deponije učestvuju ekipe iz Futoga, Despotova i Pivnica, kao i JKP „Komunalprojekt“ i VD „Dunav“.
Nije pod kontrolom ni požar u Deliblatskoj peščari, koji se juče popodne ponovo aktivirao i usled jakog vetra i visokih temperatura brzo proširio na više od 300 hektara.
Knjaževac, Zaječar i Stara planina pod kontrolom
S druge strane, požari na području Knjaževca i Zaječara (posebno u ataru sela Grabovnica, Borovac, Zagrađe i Mali Izvor) lokalizovani su nakon što je izgorelo oko 200 hektara borove šume i niskog rastinja. U opsežnoj akciji učestvovali su vatrogasci iz više gradova, šumari, dobrovoljci i helikopterske jedinice, a dežurstva na terenu se nastavljaju zbog opasnosti od ponovnog rasplamsavanja.
Pod kontrolu je stavljen i požar u Parku prirode „Stara planina“, dok je požar na Regionalnoj deponiji „Srem–Mačva“ brzom intervencijom vatrogasaca u potpunosti ugašen.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)