Požari u Francuskoj zahvataju i političku scenu: Oni bi mogli da iskoriste razaranje i Makronovu slabost

Poslanica Nacionalnog okupljanja iz regiona Žirond Edviž Dijaz ocenila je da su požari samo još jedan dokaz da vlast ne uspeva da odgovori na velike izazove

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Tanjug/AP Photo/Baz Ratner

Katastrofalni šumski požari koji ovog leta pogađaju jugozapad Francuske postali su novo političko oružje desnice, koja optužuje vladu predsednika Emanuela Makrona da nije u stanju da zaštiti građane od sve češćih kriznih situacija.

Iako se stranka Nacionalno okupljanje godinama protivila mnogim ekološkim merama, njeni predstavnici sada tvrde da požari potvrđuju neuspeh države u zaštiti stanovništva i imovine.

Poslanica Nacionalnog okupljanja iz regiona Žirond Edviž Dijaz ocenila je da su požari samo još jedan dokaz da vlast ne uspeva da odgovori na velike izazove, poput ekstremnih vremenskih prilika, porasta kriminala i bezbednosti dece.

– Godinama sa Marinom Le Pen i Žordanom Bardelom predlažemo mere koje su mogle da spreče ovakve situacije. Današnji događaji, nažalost, potvrđuju da smo bili u pravu – rekla je Dijaz.

Foto: Tanjug/AP Photo/Philippe Magoni

Analitičari smatraju da Nacionalno okupljanje ne pokušava da se predstavi kao autoritet za klimatske promene, već da iskoristi rastuće nepoverenje građana prema tradicionalnim političkim partijama i osećaj da država više nije sposobna da ih zaštiti, piše Politico.

Direktor istraživanja kompanije Ipsos Frans Matje Galjar ocenio je da desnica koristi svaku kriznu situaciju kako bi ojačala svoju antisistemsku poruku.

– Nacionalno okupljanje gotovo automatski profitira kada javnost stekne utisak da uzastopne vlade nisu bile u stanju da efikasno reše probleme građana – rekao je Galjar.

Prema istraživanju instituta YouGov, čak 74 odsto ispitanika nezadovoljno je politikom prilagođavanja Francuske klimatskim promenama.

Od početka leta požari su zahvatili više od 1.000 kvadratnih kilometara jugozapadne Francuske, što je površina deset puta veća od Pariza, dok je više od 200.000 ljudi evakuisano iz svojih domova.

Predsednik Emanuel Makron posetio je pogođeno područje oko Bordoa, razgovarao sa vatrogascima i pozvao na nacionalno jedinstvo, pokušavajući da ublaži kritike na račun odgovora države.

Marina Le Pen zauzela je znatno umereniji ton od svoje stranke.

– Prizori iz pogođenih oblasti ispunili su Francusku užasom. Podrška svim porodicama koje su izgubile domove i veliko poštovanje vatrogascima i pripadnicima civilne zaštite zbog njihove izuzetne požrtvovanosti – poručila je Le Pen na društvenoj mreži Iks, bez direktnih kritika vlade.

Foto: Tanjug/AP Photo/Baz Ratner

Nacionalno okupljanje poslednjih nedelja akcenat stavlja na prilagođavanje klimatskim promenama, a ne na smanjenje emisije štetnih gasova. Tokom junskog toplotnog talasa stranka je predložila državne subvencije za ugradnju klima-uređaja u domaćinstvima i javnim ustanovama.

Politički protivnici ocenjuju da je reč o populističkim predlozima, podsećajući da je Nacionalno okupljanje u više navrata glasalo protiv evropskih i francuskih mera usmerenih na borbu protiv klimatskih promena.

Evropski poslanik i lider levog centra Rafael Gliksman upozorio je da će političke partije morati da odgovaraju za svoje stavove.

– Desnica i krajnja desnica već godinama vode kampanju protiv evropske klimatske politike. Pre ili kasnije moraće da objasne građanima posledice takve politike – naveo je Gliksman.

Edviž Dijaz odbacuje te optužbe i tvrdi da upravo pojedine ekološke regulative otežavaju borbu protiv požara.

– Oni koji tvrde da štite životnu sredinu doneli su propise koji danas otežavaju gašenje požara. Ako danas postoji politička snaga koja može da zaštiti prirodu, onda je to naša stranka – poručila je Dijaz.

BONUS VIDEO:

Izvor: politico.eu

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar