Amerika proglasila najviši nivo opasnosti: Svi resursi u pripravnovsti zbog širenja smrtonosnog virusa

Od izbijanja epidemije u Demokratskoj Republici Kongo registrovano je više od 1.200 zaraženih, dok je od posledica bolesti preminula 321 osoba

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Magnific/DC Studio

Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) podigao je nivo odgovora na epidemiju ebole u Demokratskoj Republici Kongo na najviši stepen pripravnosti, uz procenu da je rizik od širenja bolesti na teritoriji Sjedinjenih Američkih Država i dalje nizak.

Vanredna situacija zbog ebole podignuta je na nivo 1, što predstavlja najviši stepen uzbune u sistemu CDC-a i omogućava angažovanje maksimalnog broja stručnjaka u odgovoru na epidemiju u pogođenim zemljama.

Ovakav nivo pripravnosti ranije je proglašavan nakon uragana Katrina 2005. godine, tokom pandemije svinjskog gripa 2009. i 2010. godine, epidemije ebole u Zapadnoj Africi od 2014. do 2016. godine, kao i tokom epidemije virusa Zika u Južnoj Americi 2016. i 2017. godine.

Rukovodilac odgovora CDC-a na epidemiju ebole, doktor Satiš Pilaj, izjavio je da je do sada 19 članova osoblja upućeno u inostranstvo kako bi pružili podršku timovima koji učestvuju u suzbijanju epidemije.

– Oni će pružiti podršku za više od 125 ljudi koji su već na terenu u kancelarijama CDC-a u Kongu i Ugandi, kao i u ministarstvima zdravlja obe zemlje – rekao je Pilaj na konferenciji za novinare.

Prema njegovim rečima, CDC finansijski podržava partnere na terenu i obučio je 25 lokalnih terenskih epidemiologa koji mogu da rade u područjima do kojih osoblje američke agencije nema pristup.

Od izbijanja epidemije u Demokratskoj Republici Kongo registrovano je više od 1.200 zaraženih, dok je od posledica bolesti preminula 321 osoba. U susednoj Ugandi potvrđeno je još 20 smrtnih slučajeva povezanih sa ebolom.

BONUS VIDEO:

Izvor:

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar