Aerodrom Nikola Tesla nastavio je snažan rast putničkog saobraćaja i tokom maja ove godine. Prema najnovijem izveštaju kompanije VINCI Airports, koja upravlja najvećim srpskim aerodromom, putnički saobraćaj u Srbiji porastao je za 8,8 odsto u odnosu na isti mesec prošle godine.
Kako je u maju 2025. godine kroz Aerodrom Nikola Tesla prošao 751.591 putnik, rast od 8,8 odsto ukazuje da je tokom prošlog meseca beogradski aerodrom opslužio približno 818.000 putnika.
Od početka godine putnički saobraćaj u Srbiji povećan je za 8,4 odsto u odnosu na prvih pet meseci 2025. godine, čime je Beograd nastavio da beleži znatno bolje rezultate od proseka cele mreže VINCI Airports. Na nivou grupacije saobraćaj je u maju povećan za svega 0,1 odsto, dok je od početka godine zabeležen rast od 0,6 odsto.
Pored putničkog saobraćaja nastavljen je i rast broja avio-operacija. Komercijalne operacije u Srbiji povećane su za 3,7 odsto tokom maja, dok je u periodu od januara do kraja maja zabeležen rast od 4,5 odsto.
Rast broja putnika pritom je bio značajno veći od rasta broja operacija, što ukazuje na veću prosečnu popunjenost aviona u odnosu na prošlu godinu.
U saopštenju VINCI Airports navodi se da su među aerodromima koji su najviše doprineli rastu tokom maja bili oni u Portugalu, Edinburgu, Beogradu, Budimpešti, Dominikanskoj Republici i Meksiku.
Sa rastom od 8,8 odsto Srbija je ostvarila bolji rezultat od većine evropskih tržišta u mreži francuskog operatera. Mađarska je u maju zabeležila rast od 7,3 odsto, Portugal tri odsto, dok je Francuska ostvarila povećanje od svega 0,5 odsto. Istovremeno, putnički saobraćaj u Ujedinjenom Kraljevstvu opao je za 0,7 odsto.
BONUS VIDEO:







Komentari (0)