Ministar spoljnih poslova Irana Abas Arakči izjavio je da su iranske oružane snage u potpunosti spremne da “odlučno odgovore na svaku pretnju“, uz poruku da Teheran ostaje otvoren za diplomatiju ukoliko Sjedinjene Američke Države promene svoj pristup.
– Iran nije pokrenuo nametnuti rat i Teheran je spreman da nastavi diplomatski proces ako SAD odustanu od svojih prekomernih zahteva, preteće retorike i provokativnih akcija. Iranske oružane snage ostaju u potpunosti budne i spremne za sveobuhvatnu i odlučnu odbranu zemlje od bilo kakve pretnje ili zlonamernog čina – poručio je Arakči.
U odvojenim telefonskim razgovorima sa ministrima spoljnih poslova Turske, Katara, Saudijske Arabije, Egipta, Iraka i Azerbejdžana, Arakči je izneo stavove Teherana o aktuelnim dešavanjima u regionu i optužio Sjedinjene Američke Države i Izrael za, kako tvrdi, agresivne poteze koji ugrožavaju stabilnost Persijskog zaliva, prenosi Tasnim.
On je ocenio da su glavni izvori nestabilnosti u regionu povezani sa vojnim aktivnostima SAD i Izraela, uključujući i tenzije oko Ormuskog moreuza.
Iranski ministar je naveo da je Teheran, uprkos dubokom nepoverenju prema Vašingtonu, spreman da učestvuje u pregovorima uz posredovanje trećih strana, sa ciljem smirivanja sukoba i stabilizacije situacije u regionu.
Zvaničnici više država regiona, sa kojima je Arakči razgovarao, izrazili su podršku diplomatskim naporima i spremnost da doprinesu smanjenju tenzija.
BONUS VIDEO:





Komentari (0)