Većina sadržaja na društvenim mrežama danas kreće se od kontroverznog do krajnje besmislenog, ali u pojedinim slučajevima može postati i opasna po zdravlje korisnika. Takav je primer 17-godišnjaka iz Moskve, koji je završio u bolnici nakon što je na internetu pogledao snimak u kojem se tvrdilo da ispijanje sopstvene krvi može povećati nivo hemoglobina.
Kako je prvobitno preneo Telegram kanal SHOT, a potom potvrdili i ruski zdravstveni stručnjaci, tinejdžer je špricem izvadio sopstvenu krv i popio je, verujući da će tako povećati nivo gvožđa i ojačati organizam. Međutim, stvari se nisu odvijale kako je očekivao.
Posle izvesnog vremena njegovo zdravstveno stanje počelo je da se pogoršava: osećao se loše, povraćao je krv i dobio temperaturu. U jednom trenutku stanje mu je postalo toliko ozbiljno da je porodica pozvala hitnu pomoć. Lekari su mu potom dijagnostikovali akutno trovanje i zadržali ga na bolničkom lečenju.
Iako su uspeli da stabilizuju njegovo stanje, lekari su bili zatečeni kada su saznali uzrok sumnje na trovanje. Tinejdžer im je rekao da je gledao snimak na društvenim mrežama u kojem se tvrdilo da ispijanje krvi može povećati nivo gvožđa, ne shvatajući opasnosti takve prakse, naročito ako se ponavlja.
Doktor Andrej Kondrahin rekao je za ruski portal Moscow24 da ispijanje krvi može izazvati simptome trovanja, jer ljudski želudac nije prilagođen varenju ili preradi krvi.
– Krv se ne apsorbuje jer sadrži veliku količinu gvožđa, što izaziva njeno iritirajuće dejstvo. To objašnjava zašto, na primer, kod čira sa krvarenjem organizam krv doživljava kao agresivan faktor. Tečni deo krvi, odnosno plazma, nije predviđen da prolazi kroz digestivni trakt u ovom obliku. Organizam ne zna kako da svari krv, jer je to izuzetno složen proces. Zbog toga telo na ovaj način ne dobija gvožđe koje se nalazi u hemoglobinu. Reč je o veoma dugom i komplikovanom procesu koji na kraju može dovesti samo do povraćanja, bez ikakve koristi – rekao je Kondrahin.
Ovaj postupak tinejdžera izazvao je brojne negativne reakcije na internetu, a mnogi korisnici društvenih mreža ismevali su ga zbog opasnog poteza.
– Nema gvožđa u organizmu, pa je odlučio da iskoristi sopstveno, kojeg ionako nema dovoljno. Genijalno, nema šta – ironično je prokomentarisao jedan korisnik.
– Zar se više ne uči anatomija čoveka u jedanaestom razredu? – zapitao se drugi.







Komentari (0)