NBS iznela procenu inflacije u narednih godinu dana

Očekivana inflacija u narednih godinu dana blago je porasla

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Wikipedia/PedjaNbg

Kratkoročna i srednjoročna inflaciona očekivanja finansijskog sektora, prema rezultatima novembarske ankete agencije Ninamedija, i dalje su blizu sredine ciljanog raspona Narodne banke Srbije, koji iznosi tri plus/minus 1,5 odsto, saopštila je NBS.

Očekivana inflacija u narednih godinu dana blago je porasla, sa 3,2 odsto u oktobru na 3,4 odsto u novembru. Nasuprot tome, projekcije za period od dve godine unapred smanjene su sa 3,3 na 3,0 odsto, dok su trogodišnja očekivanja ostala stabilna na nivou od 3,0 odsto.

Rezultati decembarske ankete agencije Blumberg pokazuju da finansijski sektor očekuje inflaciju od 4,0 odsto u narednih godinu dana, što predstavlja rast u odnosu na novembarskih 3,5 odsto.

Kada je reč o privredi, kratkoročna inflaciona očekivanja, prema istraživanju Ninamedije, povećana su sa 5,0 odsto u oktobru na 5,8 odsto u novembru. Srednjoročna očekivanja preduzeća ostala su nepromenjena i iznose 5,0 odsto.

NBS navodi da se srednjoročna inflaciona očekivanja privrede od kraja 2023. godine stabilno kreću u rasponu između 4,0 i 5,0 odsto.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar