Danas je Vaskršnji ponedeljak: Nikako nemojte da prekršite jedan običaj

Vaskrs se slavi tri dana, pa su u kalendaru Srpske pravoslavne crkve crvenim slovom obeleženi i Vaskršnji ponedeljak i Vaskršnji utorak

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/Rebekka D

Danas je drugi dan Vaskrsa, u narodu poznat i kao Vodeni ponedeljak, i kao i za dane koji su prethodili najradosnije hrišćanskom prazniku i samom Vaskrsu, i za današnji dan postoje običaji koje bi valjalo ispoštovati.

Naime, ovo je prvi dan Svetloj nedelji i obeležava se nizom običaja za koje se u našem narodu veruje da donose radost, sreću i blagostanje. Ponedeljak je dan nastavka radosti i proslave vaskrsenja Isusa Hrista. I iako običaji variraju od regiona do regiona Srbije – jedan je zajednički, a to je slavljenje novog života i duhovne obnove kroz Hristovo vaskrsenje u društvu porodice i prijatelja. Dakle, danas treba pozvati goste u dom ili prihvatiti njihov poziv na druženje, ručak ili večeru. Običaj je da se današnji dan provede u dobrom raspoloženju i radosti kako bi vas do narednog Vaskrsa pratila sreća.

Zašto se zove Vodeni ponedeljak?

Ovaj naziv je bio poseban u nekim krajevima, a namenjen je bio devojkama koje su spremne za udaju. Naime, na današnji dan bi momci koji su za ženidbu, odmah posle jutarnje liturgije seli u fijaker i uputili se ka domovima gde su živele devojke za udaju. Oni zatim pevaju pesmu kojom ih dozivaju da izađu napolje pa koja devojka bi im se najviše dopala, došli bi do nje i polivali je vodom kako bi spirali grehe sa nje, simbolično, kako bi pred prosidbu bile “čiste”.

Običaji i tradicija

Na Vaskršnji ponedeljak se nastavljaju gozbe i veselja, nastavlja se hrišćanska radost. To je zapravo jedna jedina stvar, koju pravi i iskreni vernici nikako ne bi smeli da zaborave da urade na ovaj dan. Dakle, da nastave da se vesele i tu radost podele sa najbližima. Prema narodnom verovanju, oni koji se ogluše o ovo jednostavno “pravilo” prkose Bogu i Hristosu i neće im ići u životu “kako treba”. To je vreme kada se okuplja rodbina i iz udaljenijih krajeva.

U mnogim mestima se organizuju litije, uključujući i manastir Hilandar. Tamo, rano izjutra, po završenoj službi u hramu, monasi izlaze iz manastirske porte, noseći crkvene predmete, na čelu sa ikonom Bogorodice Trojeručice.

Krećući se laganim hodom u povorci, poju svo vreme tropare Bogorodici i obilaze mesta: Krst cara Dušana, spomen mesto Bogorodici podignuto na mestu gde je uginula mazga koja je donela ikonu Bogorodice Trojeručice iz Jerusalima, kosturnicu gde se čuvaju kosti upokojenih monaha, a onda se vraćaju u manastir i ponovo ulaze u hram.

Što se tiče starih običaja, u nekim krajevima Vojvodine na današnji dan momci koji su za ženidbu u prepodnevnim satima u fijakerima obilaze devojke u selu koje su za udaju. Sa sobom obično vode i tamburaše ili sami sviraju poneki instrument, ali obavezan detalj je posuda sa vodom.

Kada dođu kod devojaka, polivaju ih vodom, odnosno, prema narodnom verovanju, spiraju grehe sa njih i spremaju da ih ožene.

Što više vode potroše, to je veća šansa da su baš tu devojku odabrali za buduću suprugu. Zbog ovog običaja vaskršnji ponedeljak zove se još i vodeni ponedeljak.

Srpska pravoslavna crkva i vernici sutra obeležavaju i Đurđevdan, praznik kojim se čuva uspomena na Svetog Đorđa.

Đurđevdan predstavja jednu od najčešćih slava kod Srba i nosi brojne narodne običaje.

U narodu se uzima za granicu između zime i leta, vezuje se za zdravlje ukućana, udaju i ženidbu mladih, plodnost i dobre useve.

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!