Mađari sumnjaju na “biološki napad”: Virus slinavke i šapa nije prirodnog porekla?

U ovoj fazi možemo reći da možda imamo posla sa veštački napravljenim virusom, rekao je šef kabineta premijera Viktora Orbana Gergelj Guljaš

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/Geri Art

Mađarska je sugerisala da bi „biološki napad” mogao da bude izvor epidemije slinavke i šapa u toj zemlji, što je izazvalo zatvaranje granica i masovno klanje stoke na severozapadu. Mađarska je prošlog meseca prijavila prvi slučaj te bolesti u poslednjih 50 godina na farmi goveda na severozapadu u blizini granice sa Austrijom i Slovačkom, saopštila je Svetska organizacija za zdravlje životinja, pozivajući se na mađarske vlasti, preneo je Rojters.

Provere su izvršene na farmama širom Mađarske do danas, a samo četiri u pogođenom severozapadnom regionu dale su pozitivne rezultate.

– U ovoj fazi možemo reći da se ne može isključiti da virus nije prirodnog porekla, možda imamo posla sa veštački napravljenim virusom – rekao je šef kabineta premijera Viktora Orbana Gergelj Guljaš na konferenciji za novinare pre dva dana. Odgovarajući na pitanje, Guljaš je rekao da ne može da isključi da je izbijanje virusa rezultat biološkog napada, ne dajući informacije o tome ko bi mogao da bude odgovoran. On je rekao i da je sumnja zasnovana na za sada usmenim informacijama dobijenim iz strane laboratorije i da njihovi nalazi još nisu u potpunosti dokazani i dokumentovani.

U Evropi je trenutno potvrđeno ukupno 11 žarišta, prvo u Nemačkoj, kao i na šest farmi u Slovačkoj i četiri u Mađarskoj.

U Srbiji su mere predostrožnosti podignute na najviši nivo i za sada nije zabeležena nijedna sumnja, niti potvrđen slučaj bolesti slinavke i šapa, potvrdilo je nedavno Ministarstvu poljoprivrede. Na graničnom prelazu Horgoš postavljene su dezobarijere sa dezinfekcionim punktovima za putnička i teretna vozila koja ulaze u Srbiju. U odnosu na procenu rizika od daljeg širenja bolesti moguće je i da će mere dezinfekcije vozila biti uvedene i na drugim graničnim prelazima.

Kako su pre nekoliko dana izvestili evropski mediji, pojačane kontrole u Slovačkoj izazvale su u jednom trenutku ogromne zastoje na auto-putu ka Češkoj. Zvaničnici su potvrdili da su kolone u obe trake bile dugačke i 12 kilometara. Policija je savetovala vozačima da koriste manje granične prelaze za putovanje u Češku.

Slovačka je, krajem marta, proglasila vanredno stanje u pokušaju da oslobodi zemlju od slinavke i šapa nakon izbijanja tri slučaja na različitim farmama. Austrijske vlasti su u međuvremenu privremeno zatvorile nekoliko graničnih prelaza kako bi sprečile da se bolest proširi na njihovu teritoriju iz Mađarske i Slovačke.

Kako za „Politiku” kaže dr Miroslav Valčić, profesor na Fakultetu veterinarske medicine u Beogradu u penziji, prvi slučajevi slinavke i šapa otkriveni su u Nemačkoj, ali još nije do kraja razjašnjeno odakle je virus.

Put prenosa ka Mađarskoj i Slovačkoj verovatno je iz primarnog žarišta u Nemačkoj. Najverovatnije preko transportnih vozila, ali je poznato i da ljudi mogu da budu prenosioci iako ne mogu da obole. Prema njegovim rečima, Nemci su, kako se moglo čuti, uspeli da zaustave virus. Međutim, kako ističe, još niko nije definisao odakle je nastao u toj zemlji. Napominje da „ virus ne može da padne s neba”, ali da će evropska referentna laboratorija u Tibingenu svakako dati odgovor.

Valčić objašnjava da je reč o virusu koji često i brzo mutira. Jedan je na početku, drugi na kraju epizootije. To smo, kaže, videli i kod korone, kako se menjala tokom pandemije.

– Mora se naći odgovor odakle je slinavka jer ovo je ključna stvar u borbi. To bi nas dovelo i do odgovora koji je ovo soj virusa. Nije teško napraviti novi soj u laboratoriji. Isto tako nije teško ni sakriti da je virus iz laboratorije. Virus slinavke i šapa ne može biti veštački, osim ako se neki genom tog virusa ne „zakači” na neki drugi virus – objašnjava Valčić.

On ne sumnja da će Mađari otkriti istinu, jer imaju dobre službe, a virus je lako izolovati.

– Ako bi bio veštački, to bi moglo da se sazna – naglašava naš sagovornik.

Na pitanje koliko je Srbija u opasnosti u ovom trenutku od prenošenja ove bolesti životinja, on kaže da su apsolutno svi ugroženi koji se graniče sa tim zemljama i koji nemaju kontrolu ulaska i izlaska.

Slinavka i šap je izuzetno opasna zarazna bolest životinja koja ne predstavlja opasnost po ljude, a obolevaju goveda, svinje, ovce, koze i drugi papkari. Prilikom potvrde virusa propisuju se stroge i rigorozne mere kontrole i suzbijanja daljeg širenja – obavezu usmrćivanja i neškodljivog uklanjanja svih preostalih životinja na farmi, uspostavljanje zone zaštite i nadzora, zabranu premeštanja živih životinja i proizvoda životinjskog porekla. Zbog svega ovoga može izazvati ogromne ekonomske posledice po državu u kojoj se bolest otkrije.

Izvor: Politika.rs

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!