Svečana večera pod svećama i partija golfa proteklog vikenda: američki predsednik Donald Tramp ležerno reaguje na globalni berzansi haos koji je podstakao 2. aprila širokim paketom carinskih mera SAD prema ogromnoj većini spoljnotrgovinskih partnera Amerike. Šef Bele kuće ostaje odlučan da primena novog carinskog režima Vašingtona ne samo što neće biti odložena već i da je „gorka pilula” u obliku preteće globalne recesije – „nužna”.
„Imamo masivni trgovinski deficit sa Kinom, Evropskom unijom i mnogim drugima. Jedini način da se to reši jesu carine. One već donose desetine milijardi dolara u SAD. (Što se tiče berzi u slobodnom padu) ponekad mora da se popije lek da biste nešto rešili”, napisao je Tramp na društvenoj mreži „Trut soušel”.
Tramp je, posmatrajući haos na berzama koji je nastavljen i juče, slavodobitno primetio: „Cene nafte padaju („brent” i laka teksaska nafta na najnižim cenama od 2021), kamatne stope su u padu, cene hrane su niže, nema inflacije… Najveći carinski ugnjetavač Kina uzvratila je dodatnim carinama, a lepo sam upozorio ugnjetavače da to ne rade”, poručio je juče Tramp na pomenutoj društvenoj mreži.
Problem nakon najnovijih reakcija Kine, druge najveće ekonomije sveta i ključnog geoekonomskog rivala Amerike, eskalira sa neizvesnim posledicama. Štaviše, Kina sada pokazuje brojne znakove da prihvata trgovinski rat sa SAD.
„SAD traže hegemoniju u ime reciprociteta, žrtvujući legitimne interese svih zemalja da bi služile sopstvenim sebičnim interesima, dajući istovremeno prednost SAD nad međunarodnim pravilima. Ovo je tipičan unilateralizam, protekcionizam i ekonomsko maltretiranje. Zloupotreba carina od strane SAD je ravna lišavanju prava na razvoj država, posebno onih na globalnom Jugu. Suočeni sa neselektivnim udarima američkih dažbina, znamo šta radimo i imamo odgovarajuća oruđa na raspolaganju”, upozorio je juče Lin Đen, portparol kineskog Ministarstva spoljnih poslova.
Pored hitre najave da od 10.aprila „istom merom” uzvraća carinama na američki izvoz u Kinu (34 odsto), Peking je istovremeno pooštrio režim izvoza za svoje ključne minerale, ključne za razvoj zapadnih vojnih industrija, elektronike i širokog dijapazona civilnih proizvoda.
„Amerika sada ima samo jedan rudnik retkih ruda: većina njenog snabdevanja (tim elementima) potiče iz Kine, koja trenutno proizvodi 90 odsto tih strateških sirovina”, navodi američka mreža Si-En-Bi-Si.
Onda i ne treba da čudi jučerašnji strmoglav vrednosti akcija vodećih zapadnih oružara nemačkih „Tisenkrupa” minus osam odsto i „Rejnmetala” 5,6 odsto, italijanskog „Leonarda” minus šest, francuskog „Tejlsa” minus 4,3, američkih „Lokhed Martin” i „Dženeral dajnemiksa” ponaosob po minus tri, švedskog „Saba” 1,3 odsto…).
U međuvremenu, Peking je zabranio izvoz niza roba koje se koriste u vojne i civilne svrhe nekolicini firmi u SAD, uglavnom u vojnoj i vazduhoplovnoj industriji i upisao još 11 američkih firmi na listu „nepouzdanih entiteta”.
„Dizanje carina na sav američki uvoz istim procentom koji je usmerio Tramp prema Kini, ukazuje odlučnost Pekinga „da ide do kraja gde god da SAD to žele da bude”, prenose američki mediji procenu sa berze u Šangaju.
Gde bi to „do kraja” moglo biti za novonastajuće, reklo bi se, opasno nadgornjavanje između SAD i Kine, deluje u ovom trenutno potpuno neizvesno kako za ove dve supersile, tako i za mnoge države između njih. Jedan od signala da „nema uzmicanja”, verovatno je i najava jučerašnjeg putovanja američkog ministra odbrane. Petera Hegseta u Panamu, retku direktnu fizičku lokaciju sučeljavanja ekonomskih interesa SAD i Kine, gde se dalji imovinski odnosi oko Panamskog kanala u poslednje vreme veoma komplikuju.
U međuvremenu, Evropska unija, Trampov drugoprozvani „carinski ugnjetavač” Amerike i juče je po raznim linijama poslovno-političke odgovornosti, bila u svojevrsnom rastrojstvu oko formata reagovanja prema nastupajućem carinskom režimu Vašingtona. Sa jedne strane Slovačka i Austrija spremile su zajednički predlog mera za jučerašnju sednicu Saveta za međunarodne odnose i trgovinu u Luksemburgu. Sa druge strane, vodeći francuski industrijalci odbacili su juče predlog šefa Jelisejske palata da se okanu investicija u SAD. Istovremeno, vrlo nezadovoljno su reagovali na direktivu Makrona da najviši predstavnici pedesetak vodećih francuskih firmi sa biznisom u Americi dođu u vanredni ekonomski sastanak u Jelisejsku palatu.
„Nismo mi privreda kojom država upravlja. Nema govora da ćemo prestati da investiramo u SAD, pogotovo u tekućim ekonomskim previranjima”, poručili su francuski privrednici.
Iz Berlina, Fridrih Merc, kandidat za nemačkog kancelara, zazvonio je juče na uzbunu: „Situacija na berzama je dramatična i preti da će biti još gore. Nemačka mora što je pre moguće povratiti svoju konkurentnost.”
Kako? To se pitaju i mnoge druge zemlje sveta.
Komentari (0)