Tri osobine koje se izdvajaju kod najboljih majki: Istraživanje potvrdilo koje navike su krucijalne

Istraživanja pokazuju da ovakve navike pozitivno utiču na razvoj deteta

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Unsplash/Bethany Beck

Majčistvo je jedno od najtežih iskustava i svaka majka se trudi da bude najbolja prema svom detetu, a evo koje su to osobine koje neke majke izdvajaju od drugih.

Roditeljstvo je jedno od najzahtevnijih, ali i najvažnijih životnih iskustava. Majke koje u svakodnevnim, često neprimetnim postupcima pokazuju ljubav, brigu i poštovanje prema svojoj deci, ostavljaju dubok trag u njihovim životima. Umesto velikih gestova, ove male, ali dosledne akcije čine razliku.

Istraživanja pokazuju da ovakve navike ne samo da jačaju emocionalnu vezu između majke i deteta, već pozitivno utiču na razvoj deteta, mentalno zdravlje i osećaj sigurnosti. Ispod su tri ključne navike identifikovane kod majki koje istinski vole i razumeju svoju decu.

Slušaju decu bez prekida

Jedna od najvažnijih, ali često zanemarenih navika je aktivno slušanje. Majke koje iskreno vole svoju decu ne prekidaju ih i ne žure sa savetima, već im daju prostor da izraze svoje misli i osećanja. Iako mnogi roditelji veruju da znaju šta je najbolje za njihovu decu, upravo ova pretpostavka može dovesti do osećanja nerazumevanja i usamljenosti kod dece.

Studija iz 2022. pokazala je da osećaj neshvaćenosti može povećati nivo stresa i smanjiti zadovoljstvo životom i motivaciju. Kada majka sluša otvorenog uma, bez predrasuda i zaključaka, deca osećaju poštovanje i bliskost – a to je upravo ono što stvara osnovu za čvrstu i zdravu vezu.

Podstiču nezavisnost, ali su uvek dostupni

Iako mnogi roditelji žele da zaštite svoju decu, važno je da im se omogući prostor da otkriju ko su i šta žele. Majke koje istinski vole svoju decu prepoznaju vrednost nezavisnosti i znaju kada da se povuku. To ne znači da su odsutni – naprotiv, uvek su tu kada su detetu potrebni.

Prema jednoj studiji, smanjenje autonomije dece povezano je sa porastom problema mentalnog zdravlja, uključujući anksioznost i depresiju. Dopuštajući slobodu u donošenju odluka – kao što je izbor prijatelja, postavljanje ličnih granica ili izbor buduće karijere – majke pokazuju poverenje koje njihova deca osećaju i vrednuju.

Priznaju kada pogreše i izvinjavaju se

Izvinjenje nije uvek lako, posebno kada uključuje povredu dečjih osećanja. Ipak, majke koje se ne plaše da priznaju grešku i kažu “izvini” pokazuju emocionalnu zrelost i duboku ljubav prema svojoj deci. Mnogi roditelji su odrasli u sredini u kojoj odrasli nisu priznavali greške jer se verovalo da “roditelji uvek znaju najbolje”.

Ali kao što pokazuje jedna studija, ljudi često odbijaju da se izvine kako bi zaštitili svoje samopoštovanje i osećaj kontrole. Majke koje su spremne da preuzmu odgovornost i iskreno se izvine šalju deci snažnu poruku – da je u redu grešiti, ali i da je važno prepoznati sopstvenu odgovornost.

 

Izvor: Index.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar