Godinama se EU bori s reformom okvira minimalnog poreza na energiju u bloku. Početni cilj je bio vezan za klimu. Niže poreske stope za električnu energiju mogu podstaći povećanje potrošnje električne energije – ključnu polugu za dekarbonizaciju evropske ekonomije. Međutim, od 2022. godine, zabrinutost zbog visokih cena energije ima prednost. Kako bi se izbegla trka u pogledu poreza na energiju, zakon EU postavlja minimalnu stopu poreza od jedan evro po megavatsatu za domaćinstva i 0,5 evra za industriju, prenosi Agencija za energetiku AERS.
Međutim, promena ovih minimalnih nameta zahteva da se svih 27 zemalja EU jednoglasno slože, a pokazalo se da je teško postići kompromis. Pošto je reforma zaustavljena, Brisel kaže da je vreme da se stvari poprave na nacionalnom nivou.
“Svi se slažemo da moramo sniziti cene energije i imamo način da to sutra postignemo: smanjimo poreze na energiju”, rekao je komesar za energetiku Dan Jorgensen nedavno poslanicima odbora za energetiku. Danac se fokusirao na osam zemalja EU – uključujući i njegovu – koje naplaćuju više poreze na struju od minimalnog nivoa utvrđenog u zakonima EU.
Smanjenje poreza širom Evrope na minimum moglo bi biti „brzo ako želimo”, rekao je Jorgensen. Evropska komisija je 26. februara predstavila svoj Akcioni plan za pristupačnu energiju ‚u kome se kaže da zemlje EU „mogu smanjiti račune za struju već danas”, što je primer zemalja koje takođe uključuju Nemačku, Francusku i Holandiju koje imaju mnogo veće poreske stope.
Ministri energetike koji žele da smanje cene mogli bi se suočiti sa protivljenjem svojih kolega koji drže sve u vezi, upozorio je Jorgensen. U Nemačkoj su porezi na električnu energiju doprineli 6,8 milijardi evra državnom budžetu 2023.
Na pitanje Euraktiv-a zašto nacionalne vlade nisu već smanjile poreze na električnu energiju na minimalne nivoe, Konal Heusaf, istraživački analitičar takođe je naveo fiskalne prihode.
„Postoji rizik da se to uradi na način koji može, na primer, pogoršati energetsko siromaštvo”, rekao je on, navodeći jurisdikcije u kojima su „porezi veći na električnu energiju, a niži za fosilna goriva. Mnogi potrošači se još uvek oslanjaju na ova fosilna goriva za grejanje svojih kuća”, objasnio je Heusaf. Odbacivanje oporezivanja „preko noći” kako bi se podstakla potražnja za električnom energijom i kažnjavanje potrošnje fosilnih goriva „bio bi nepravedan način da se to učini”.
Komentari (0)