Brnabić razvila zastavu Srbije: Povređene 3 narodne poslanice, sednica završena za danas, sutra nastavak

U Narodnoj skupštini počelo je redovno prolećno zasedanje

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju

U Skupštini Srbije počela je prva sednica redovnog prolećnog zasedanja, a predložen je dnevni red sa 62 tačke, među kojima su i četiri zakona iz oblasti obrazovanja, uključujući izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju. Na sednici treba da bude konstatovana i ostavka premijera Miloša Vučevića.

Reakcije iz Evrope na slike iz Skupštine Srbije

Potpredsednik Parlamentarne skupštine OEBS-a i specijalni predstavnik za jugoistočnu Evropu, Kirijakos Hadžijani, oštro je osudio nasilne incidente koji su se dogodili tokom današnje sednice parlamenta u Republici Srbiji.

Skupština završila rad, sutra nastavak sednice

Poslanici Skupštine Srbije završili su načelnu raspravu u načelu, a sutra od 10 sati nastavljaju raspravu u pojedinostima, a predsednica Skupštine Ana Brnabić poručila je opoziciji da ako nemaju ništa jače od šok bombi i suzavaca i sredstava za gašenje požara da se ne pojavljuju, jer ih danas time nisu uplašili.

“Poslanici većine su danas pokazali kako se čuva dostojanstvo Skupštine, a opozicija pokazala kako želi da gazi ne samo dostojanstvo parlamenta, već i Srbije. Da smo se povukli nakon šok bombi, to bi značilo da bi svaki divljak, nasilnik i terorista i kukavica mogao da blokira rad”, rekla je Brnabić na kraju današnjeg rada.

Ona je navela da su poslanici vladajuće većine pokazali dokle su spremni da idu i da se bore za Skupštinu, institucije, za svakog građanina Srbije.

Predsednica parlamenta je pozvala sve poslanike da odu u svoje poslaničke klubove i sačekaju da Uprava kriminalističke policije izvrši uviđaj zbog unošenja pirotehničkih sredstava, kako bi kasnije pomogli ženama koje rade u Skupštini da očiste salu.

“Da sačekamo da pomognemo ovim ženama koje rade, nisu one krive što imamo terorističku organizaciju, umesto političkih stranaka imate teroriste u parlamentu”, kazala je predsednica parlamenta.

Na kraju današnjeg zasedanja obratio se i ministar finansija Siniša Mali koji je naveo da se u Srbiji živi po nikada boljem standardu i da se približavamo EU.

“Srbija ne sme da stane, moramo da radimo, mi ćemo da radimo, da se borimo za interese građana. Ovi divljaci su pokazali ko su i šta su, mi nećemo odustati od borbe za interese građana”, rekao je Mali.

Nakon utvrđivanja dnevnog reda, poslanici opozicije su aktivirali dimne bombe u skupštinskoj sali, a tom prilikom povređene su tri poslanice.

Osim dimnih bombi, gađali su poslanike i članove vlade jajima, a u jednom trenutku aktivirali su i protivpožarni aparat.

Tokom celog dana, poslanici opozicije su duvali u pištaljke i vuvuzele, nisu učestvovali u raspravi koju su poslanici većine nastavili uprkos svim incidentima.

Nastavljena rasprava

Poslanici vladajuće većine nastavili su raspravu u Skupštini Srbije o predloženim zakonima.

Brnabić razvila zastavu Srbije u sali

Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić razvila je danas tokom sednice zastavu Republike Srbije poručujući poslanicima opozicije, koji su pre toga opet bacali dimne bombe i jaja u sali, da je zastava odgovor na Kurtijevu politiku.

“Ovo je naš odgovor na Kurtijevu politiku”, rekla je Brnabić i razvila zastavu Srbije.

Istakla je da im Srbiju nikada neće dati.

“Nikada vam nećemo dati Srbiju, možete da probate na izborima, ali posle ovoga danas teško da će i uža familija za vas da glasa. Važno je da imate stotine miliona, da na grbači studetana zarađujete dodatne miliona, pa još dolazite da sprečite ispunjenje njihovih zahteva”, naglasila je Brnabić.

Navodeći da će Skupština nastaviti da radi i da neće biti blokirana, Brnabić je poručila opozicionim poslanicima da mogu da rade šta hoće.

“Te Kurtijeve fore, te terorističke fore vam neće proći u Skupštini sa nama, mi ćemo se boriti za studente i u blokadama i onima koji nisu u blokadama. Pogledajte koliko se opozicija uprla da zaustavi ispunjenje studentskih zahteva, da zaustave Srbiju”, rekla je ona i pokazala da su dimne bombe i jaja bačeni blizu srpske trobojke.

Oglasio se ministar Lončar o zdravstvenom stanju poslanice Jasmine Obradović

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar izjavio je danas da je zdravstveno stanje poslanice Jasmine Obradović jako ozbiljno.

“Posle onoga sto se desilo u Skupštini, posle nereda koji su svi videli, ona je u ozbiljnom stanju. Ona je doživela moždani udar. Već po drugi put prekidamo dijagnostiku zbog njenog visokog pritiska koji ide preko 200”, naveo je Lončar.

Novi prizor iz Skupštine šokirao sve: Poslanici beli

Novi porazan prizor iz Skupštine šokirao je sve nakon što su se u prenosu sednice uživo pojavili – beli poslanici.

Naime, nakon što su bacali dimne bombe, poslanici opozicije iskoristili su aparate za gašenje požare, te su od njih svi poslanici sada posuti belim prahom.

Oglasio se Vučević o incidentima u Skupštini

– Pre svega želim brz oporavak povređenim poslanicama i da beba koju nosi naša poslanica Sonja Ilić bude dobro. Obišao sam i moju staru dobru drugaricu Jasminu Obradović i uverio se da su joj lekari pružili najbolju zaštitu. Nadam se da će biti dobro – rekao je na početku, dodajući da se “teror u Skupštini ne smiruje”.

– Mogu da zamislim sad likovanje Kurtija i nekih drugih u regionu. Kurti je sve ovo patentirao – dodao je Vučević.

Brnabić: Molim obezbeđenje da pripazi, vratio se poslanik Jovanović

Brnabić je pozvala obezbeđenje da povede računa, jer se u salu vratio poslanik Miloš Jovanović.

– Molim obezbeđenje da pripazi, vratio se poslanik Jovanović. On voli žene da napada suzavcem – kazala je.

Paunović: Šokantni prizori

Šefica poslaničke grupe Socijalističke partije Srbije Snežana Paunović izjavila je da su bili šokantni prizori u Narodnoj skupštini, ali je poručila da će zakoni biti usvojeni.

– Ja sam dobro, za razliku od mojih koleginica koje nisu dobro. Tri koleginice su praktično lekarski zbrinute. Ja više ne znam. Letelo je sve što je moglo da leti u toj sali – prenela je Paunović.

– Šokantne slike u parlamentu, moram da priznam da mi nije palo na pamet da to može tako da izgleda – rekla je Paunović.

Jovanov: Neka ostane zabeleženo da su menjali vuvuzele

– Ajde što ometaju govornika, ali stvarno stvara mučninu ovo što gledamo. Neka ostane zabeleženo da su menjali vuvuzele – rekao je Milenko Jovanov.

– Poznat je Dragan Đilas kao cicija, neće svakom da kupi po vuvuzelu, nego dele. Ovo je njihovo najbolje znanje i umeće – dodala je Brnabić.

Brnabić: Nimalo ih nije sramota što je njihov lider suzavcem isprskao koleginicu

– Nimalo ih nije sramota što je njihov lider Miloš Jovanović suzavcem isprskao ženu narodnu poslanicu – njegovu koleginicu. A biće vas sramota. Kakvi ste! Jad i beda, sramota ove Skupštine, u kojoj su najveći sedeli i branili interese građana. I doživesmo da imamo šefa poslaničke grupe koji prska sprejem poslanicu. I umesto da se pokrijete po ušima, vi nastavljate, duvate u vuvuzele – kazala je Brnabić.

Predsednica Skupštine: Lidere opozicije da obavestim da im je stigla podrška od UČK

– Lidere opozicije da obavestim da im je stigla podrška od UČK na društvenim mrežama, da im je UČK napisao – Srbija gori. Na njihovu i vašu žalost – Srbija ne gori, Srbija će pobediti, Srbija radi i Srbija će se izboriti za sve svoje građane. Srbija će sačuvati svoje institucije. U inat vama i UČK, mi nastavljamo da radimo – rekla je predsednica parlamenta.

Brnabić: Možete da unesete tri puta veće vuvuzele – mi nastavljamo da radimo

– Da obavestim građane da su uneli nove vuvuzele. Možete da unesete tri puta veće, neće uspeti da sprečite da udvojimo izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju, Kurtijevi sledbenici. Jaja su bacili toliko da je 100 porodica moglo da se prehrani nedelju dana. Ni nastavljamo da radimo – istakla je Brnabić.

Vučević: Ovo je čist politički terorizam

Premijer Miloš Vučević, osuđujući diljanje opozicije, rekao je da je reč “o čistom političkom terorizmu”. Više o tome OVDE

Mali predlaže Zakon o podršci mladima za kupovinu prvog stana, opozicija ga ometa

Mali je obrazlagao predog zakona o stanovima za mlade, stambenim kreditima i garantnoj šemi

“Radom se gradi Srbije”, poručio je Mali.

On je rekao da je pred poslanicima nekoliko važnih zakona koji se tiču budućnosti Srbije, među njima i zakon koji se odnosi na jeftine stanove za mlade.

“Mladi od 20 do 35 godina imaju mogućnost da kupe stan i započnu svoju budućnost. Prvi put u istoriji imamo ovakvu garantnu šemu da možete da dobijete stambene krdite samo sa jednim odsto učešća”, rekao je Mali.

On je objasnio da ukoliko se uzme kredit od 75.000 evra za stan, da je učešće samo 750 evra.

“Ne znamo nijednu drugu zemlju da daje ovakve kredite mladima”, rekao je Mali i naveo da mladi ratu plaćaju niže nego što su troškovi zakupa za stan.

Zakon se odnosi na mlade od 20 do 35 godina, poručio je Mali koji je govorio uprkos buci, haosu i sali punoj dima.

Brnabić razvila zastavu Srbije: Ovo je naš odgovor

– Naš odgovor na Kurtijevu politiku biće ovo – poručila je predsednica parlamenta, koja je razvila srpsku zastavu.

– Te terorističke fore vam neće proći. Mi ćemo se boriti i za studenta u blokadama i one koji nisu. Studenti u plenumima pogledajte koliko je opozicija uprla da se ne usvoji četvrti zahtev studenata. Mi se bre borimo za Srbiju. Ne borimo se za milijarde, kao vi. Danas se borimo za studente koji su u plenumima. Na kraju će ova Skupština glasati da se usvoje izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju – rekla je Brnabić, koja je poručila da su oni tu da prime udarce za građane.


Ponovo bačene dimne bombe u Skupštini Srbije

Dok se obraćao poslanik Boris Bajić iz Saveza vojvođanskih Mađara, ponovo je bačena dimna bomba na govornicu u Skupštini.

Tužilac traži podatke o incidentima u Skupštini

Dežurni javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu je povodom incidenta koji se dogodio na Prvoj prolećnoj redovnoj sednici Narodne skupštine Republike Srbije uputio zahtev za prikupljanje potrebnih obaveštenja RS, MUP, Upravi kriminalističke policije u cilju utvrđivanja učinioca i postojanja bitnih elemenata krivičnog dela Teška dela protiv opšte sigurnosti.

Policijskim službenicima je naloženo da utvrde relevantne činjenice i prikupe sve raspoložive dokaze u cilju utvrđivanja identiteta lica koji su uneli u upotrebili pirotehnička sredstva, kao i na koji način su ista uneta u prostorije Narodne skupštine Republike Srbije.

Takođe, naloženo je i da se utvrdi identitet lica koja su bacala različite predmete i time nanela povrede narodnim poslanicima. Naloženo je i utvrđivanje identiteta povređenih narodnih poslanika, kao i prikupljanje medicinske dokumentacije o zadobijenim povredama.

Nakon utvrđivanja potpunog i tačnog činjeničnog stanja, javnost će biti obaveštena o daljem postupanju.

Ministar zdravlja: Poslanica koja je doživela moždani udar u teškom stanju

Ministar zdravlja Zlatibor Lončar kaže da je narodna poslanica Jasmina Obradović, koja je doživela moždani udar posle incidenata u Skupštini Srbije, u teškom stanju i da je na odeljenju reanimacije Urgentnog centra.

Brnabić: Neće biti pauze za ručak zato što je potrebno da više radimo

Predsednica Skupštine Ana Brnabić obavestila je narodne poslanike da danas neće biti pauze za ručak.

“Zato što je potrebno više da radimo, efikasnije da radimo i da dođemo do toga da što pre usvojimo izmene i dopune Zakona o visokom obrazovanju kako bi studenti u blokadama znali i videli da je taj zahtev realizovan i ispunjen i da smo mi tu za njih”, rekla je Brnabićeva.

Nakon toga je rasprava o izmenama i dopunama Zakona o visokom obrazovanju nastavljena prema listi prijavljenih govornika.

Rasprava u Skupštini u toku – poslanici vladajuće koalicije govore, opozicija pravi buku

U nastavku sednice u Skupštini obratilo se više poslanika vladajuće koalicije, dok poslanici opozicije prave buku pištaljkama i vuvuzelama.

Brnabić: 12 godina čistimo za vama pa ćemo i Skupštinu nakon 18 časova

Predsednica Skupštine Ana Brnabić poručila je opozicionim poslanicima da neće žene koje rade u Skupštini čistiti nered koji su oni danas napravili već da će poslanici sami to uraditi.

Ona je rekla će se održati sednica do 18h i pozvala poslanike da ostanu da zajedno očiste ovaj haos.

– 12 godina čistimo za vam pa ćemo i Skupštinu nakon 18 časova – rekla je Brnabić.

Trudnica među povređenim poslanicima

Predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla je da je među povređenima i poslanicima Sonja Ilić koja je u osmom meseću trudnoće. Kako je istakla, lekari se bore za nju i bebu.

Krkobabić: Poslanica Jasmina Karanac pogođena u glavu

Poslanik PUPS-a Stefan Krkobabić rekao je da je poslanica Socijaldemokratske partije Jasmina Karanac pogođena u glavu tokom današnje sednice.

Predsednica Skupštine Ana Brnabić je rekla da je Jasmina Karanac dobila teže telesne povrede.

Kako RTS saznaje, Jasmina Karanac je poprskana biber-sprejom i pogođena flašom u glavu.

Brnabić: Poslanica Jasmina Obradović doživela moždani udar

Predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla je da je poslanica Jasmina Obradović, na koju je, kako je rekla, bačena šok bomba doživela moždani udar i da se nalazi u životnoj opasnosti i prebačena u bolnicu.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)


Mali obrazlaže predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju

Uprkos buci i dimu kojim je skupštinska sala ispunjena, prvi potpredsednik Vlade Siniša Mali počeo je da obrazlaže predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju.

Tuča među poslanicima, Brnabićevu polili vodom

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)


U sali ispunjenoj dimom neko je polio vodom predsednicu Skupštine Anu Brnabić, a zatim je počela tuča među poslanicima.

Brnabićeva je sa govornice poručila da će Skupština nastaviti rad i pozvala poslanike da se vrate u klupe.

U parlamentu je opozicija napravila haos. Nakon komešanja za govornicom, krenulo je divljanje.

– Poštovani poslanici, ova skuština će nastaviti da radi. Molim poslanike većine da se vrate u svoje klupe, mi moramo da usvojimo zakone. Mi imamo posao, Srbija nikada neće stati. Sedite da radimo. Ovakva Srbija nikada neće pobediti – rekla je predsednica Skupštine, koja od kašlja nije mogla da govori.

Foto: printscreen/youtube/
ParlamentSrbija

Bakarec: Zahtevi studenata ispunjeni

Poslanik Srpske napredne stranke (SNS) Nebojša Bakarec izjavio je na sednici Skupštine Srbije da pet odsto studenata blokira 95 odsto studenata koji žele da se visoko obrazuju.

Bakarec je koristio pravo da postavi pitanje pre početka sednice i poručio da su zahtevi studenata ispunjeni i da SNS brine o pravima dece, te da će danas usvojiti izmene Zakona o visokom obrazovanju i Zakon o stanovima za mlade.

Bakarec je rekao da deca moraju biti zaštićena od političkih zloupotreba, a da u dva odsto škola nastavnici iz redova opozicije blokiraju rad.

Dok je Bakarec govorio opozicija je zviždala, a on je rekao da opozicija neće glasati za zakone koji su u korist studenata.

Poslanici glasali o zapisnicima sa prethodne sednice

Narodni poslanici su većinom glasova usvojili zapisnike sa prethodnih vanrednih zasedanja Narodne skupštine.

Na početku sednice poslanici traže obaveštenja i objašnjenja od državnih institucija

Poslanici na početku sednice traže objašnjenja i obrazloženja od državnih institucija.

Prema poslovniku, narodni poslanici imaju pravo da traže obaveštenja i objašnjenja od predsednika Narodne skupštine, predsednika odbora Narodne skupštine, ministara i funkcionera u drugim republičkim organima i organizacijama, o pitanjima iz okvira prava i dužnosti ovih funkcionera, iz nadležnosti organa na čijem se čelu nalaze, a koja su mu potrebna za ostvarivanje funkcije narodnog poslanika, osim na sednici Narodne skupštine.

Oni su dužni da traženo obaveštenje, odnosno objašnjenje, u pisanom obliku, dostave narodnom poslaniku u roku od 15 dana.

Počelo redovno zasedanje Skupštine

U Narodnoj skupštini počelo je redovno prolećno zasedanje.

Sednica je počela intoniranjem himne “Bože pravde”.

Sednici prisustvuje 198 narodnih poslanika.

 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar