Direktorka Batuta o uznemirujućem virusu iz Kine: Ovi pacijenti su posebno na udaru, ovo su simptomi

U sezoni akutnih respiratornih infekcija koja je sada prisutna u celom svetu, može se očekivati i ovaj virus koji se redovno javlja već najmanje 20 godina

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay/DarkoStojanovic

Poslednjih dana na društvenim mrežama kruže i uznemirujući snimci, u kojima su navodno pune čekaonice u kineskim bolnicama. U redovima su i deca i stariji sa maskama. Kao razlog se navodi humani metapneumovirus (HMPV).

Da li su ovi snimci širenje panike po društvenim mrežama ili realna opasnost i kakva je epidemijska situacija u Srbiji, za RTS je govorila dr Verica Jovanović iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“.

– Podaci nadzora respiratornih infekcija koje poseduju Evropski centar za kontrolu bolesti, Američki centar za kontrolu bolesti, Kineski centar za kontrolu bolesti i Institut za javno zdravlje Srbije, ne može se reći da u ovom trenutku postoji bilo kakva opasnost u bilo kojoj zemlji u vezi sa respiratornim infekcijama – naglašava dr Verica Jovanović.

– Radi se o humanom metapneumovirusu koji je prisutan više od 20 godina. Utvrđen je 2001. godine u paleti respiratornih virusa. Najčešće napada respiratorne organe kod dece. Znači, najčešće su u riziku deca od 0 do četiri godine, zatim od sedam do 14 godina i starije osobe – napominje ona.

U sezoni akutnih respiratornih infekcija koja je sada prisutna u celom svetu, može se očekivati i ovaj virus koji se redovno javlja već najmanje 20 godina. Prema svim podacima stručnjaka iz oblasti epidemiologije i oblasti infektivne medicine, kod ovog virusa nema nekakvih značajnih teških manifestacija, ističe doktorka Jovanović.

– Radi se ili o blagim ili umerenim respiratornim simptomima. To su klasični simptomi respiratornih infekcija kao što su povišena temperatura, zatim kašalj, eventualno curenje nosa i upravo svi oni simptomi koji podsećaju na prehladu, odnosno daju znake i simptome respiratornih bolesti. Prolaze u periodu od nedelju dana, mogu se javiti komplikacije, ali one su iste kao i kod svih drugih respiratornih virusa, kao što su adenovirusi i rinovirusi.

Više brige zadaje virus gripa

Prema podacima sistemskog nadzora koji sprovodi Institut za javno zdravlje kada je u pitanju grip, kovid 19 i RSV, trenutno je umerena aktivnost virusa gripa, karakteristična i za ostale evropske zemlje, ali je intenzitet virusa gripa na severnoj hemisferi pojačan, što je verovatno uzrokovalo ovo širenje panike po društvenim mrežama.

– Na teritoriji naše zemlje pre tri meseca je laboratorijski potvrđen virus gripa. Mi imamo sve tipove virusa gripa na teritoriji naše zemlje, ali to je očekivana pojava ovakvog virusa i respiratornih infekcija i ništa neobično se ne pojavljuje upravo u ovom vremenskom periodu – naglašava doktorka.

Trenutno ulazimo u fazu kada se može očekivati povećana učestalost virusa gripa, a kod nas dominira H1 tip virusa i on je prvi laboratorijski potvrđen laboratorijski. Zato se apeluje na rizične grupe stanovništva sa slabijim imunološkim potencijalom – starija populacija i osobe sa hroničnim bolestima.

– Kod gripa su uvek visoke temperature, opšta slabost i dolazi do respiratornih simptoma koji prolaze za sedam do 10 dana, bez komplikacija. Međutim, kod osoba koje imaju hronične bolesti mogu se javiti komplikovane forme i zato savetujemo da se na vreme obavi vakcinacija. Interesovanje je veliko, ali uvek može biti veće – naglašava dr Jovanović.

Pored vakcinacije, ne treba zanemariti i opšte mere zaštite od kapljičnih infekcija. Bolesni treba da ostanu u kući, da se izoluju od ukućana, temperaturu treba držati pod kontrolom antipireticima, uzimati dovoljno tečnosti i izbegavati bilo kakav fizički napor, savetuje doktorka. Takođe treba održavati higijenu ruku, dovoljno sna i pravilno se hraniti.

– Mi u ovom trenutku nemamo apsolutno razloga za zabrinutost, pratimo kretanje virusa gripa, ali smo tu da pratimo epidemiološku situaciju i da se naravno uvek oslanjamo na zvanične izvore kada je u pitanju praćenje epidemiološke situacije u vezi sa svim respiratornim virusima i to ćemo činiti – ističe dr Verica Jovanović iz Instituta za javno zdravlje „Dr Milan Jovanović Batut“.

Izvor: RTS

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar