Jedu stiropor i spasavaju planetu, senzacionalno otkriće naučnika

Tradicionalne metode recikliranja, kao što su hemijske i termičke obrade, skupe su i mogu uzrokovati dodatno zagađenje

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Printscreen/youtube

U borbi protiv sve većeg zagađenja plastikom naučnici su otrkili da larve afričkih crva brašnara imaju sposobnost da „troše“ polistiren, jedan od najčešće korišćenih plastičnih materijala.

Brašnari spadaju u retke grupe insekata za koje je utvrđeno da su sposobni da razlažu plastiku koja zagađuje prirodu, iako je ovo prvi put da je otkriveno da vrsta insekata poreklom iz Afrike ima tu sposobnost.

Polistiren, obično poznat kao stiropor, je plastični materijal koji se široko koristi u prehrambenoj, elektronskoj i industrijskoj ambalaži. Teško se razlaže jer je veoma izdržljiv.

Tradicionalne metode recikliranja, kao što su hemijske i termičke obrade, skupe su i mogu uzrokovati dodatno zagađenje. Zato naučnici konstantno istražuju druge, biološke metode upravljanja ovim postojanim otpadom, prenosi „Sajens alert“.

Fatija Kamis, viša naučnica iz Međunarodnog centra za fiziologiju i ekologiju insekata kaže da je sa timom istraživača otkrila da larve kenijskog malog brašnara mogu jesti polistiren jer u svom digestivnom sistemu imaju bakterije koje pomažu u razgradnji ovog materijala.

Izvor: Politika.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar

Izdvojeno za vas