Sapunom protiv karcinoma kože: Izum lansirao patnaestogodišnjak iz Etiopije

Svima je dostupan i ne košta mnogo, obrazložio je mladi naučnik

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Screenshot/Youtube/Time

Petnaestogodišnji Heman Bekele, poreklom iz Etiopije, proglašen je za “Dete godine 2024” od strane časopisa Time,zahvaljujući svom izumu sapuna koji može tretirati i sprečiti rak kože. Rođen u Adis Abebi, a emigrirao u

Sjedinjene Države sa četiri godine, Bekele je bio inspirisan uslovima rada u Etiopiji da razvije ovaj sapun. Njegova formula kombinuje salicilnu kiselinu, glikolnu kiselinu, tretinoin i lipidne nanočestice, pružajući povoljniju alternativu hemoterapiji, jer sapun košta svega 50 centi, u poređenju sa 40.000 dolara koliko košta tradicionalno lečenje.

Bekeleova porodica je imigrirala u SAD kada je imao sedam godina, a za Božić su mu poklonili set za hemiju. U setu se nalazio natrijum hidroksid, što je probudilo Bekeleovu strast prema nauci. Njegova zabrinutost zbog uticaja sunca na ljude postajala je sve veća.

-Kada sam bio mlađi, nisam mnogo razmišljao o tome, ali kad sam došao u Ameriku, shvatio sam koliki problem sunce i UV zračenje predstavljaju kada ste im dugo izloženi-objasnio je Bekele za Time.

-Veoma sam strastven po pitanju istraživanja raka kože.Bilo da se radi o mom sopstvenom istraživanju ili o onome što se dešava u nauci, potvrdio je mladi naučnik.

Bekele je saznao za imikvimod i da je već odobren za tretman određenih oblika raka kože.

Bekele se prisetio godina provedenih u svojoj domovini i zapitao se da li je imikvimod dostupan ljudima bez obzira na njihov socijalno-ekonomski status.

-Gotovo svi koriste sapun i vodu za pranje. Zato bi sapun verovatno bio najbolja opcija- rekao je Bekele o svojoj odluci da napravi sapun.

Prošle godine, ovaj tinejdžer je pobedio na takmičenju Discovery Education’s Young Scientist Challenge i dobio 25.000 dolara za potencijal svoje ideje. Bekele trenutno pohađa srednju školu Woodson u okrugu  Virdžinija. Kada nije na času, sprovodi svoja istraživanja na Bloomberg School of Public Health na univerzitetu Johns Hopkins u Baltimoru.

 



Izvor: Objektiv.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar