Prethodnih dana tropska oluja Ernesto zahvatio je sa Atlantika Male Antile i dirketno prešao preko njegovih severnih delova. Barbudi, Antigvi, Svetoj Luciji i drugim brojnim ostrvima na Karibima doneo je olujne vetrove od 100 km/h, uz vrlo obilne pljuskove, visoke talase i poplave.
Potom je tropska oluja pogodila i Portoriko, pa su mnogi predeli i ovog ostrva potopljeni, piše Đorđe Đurić za Telegraf.
Srećom, ovi predeli Kariba prošli su bez većih razranja, s obzirom na to nije bilo uraganskih vetrova, a najveći problem nastao je zbog obilnih padavina i poplava.
Nažalost, nad Portorikom, tropska oluja napravila je nagli zaokret prema severu i prerasla u uragan.
Sada se uragan Ernesto premešta prema severu, na dosta bezbednoj udaljenosti od Istočne obale Amerike, ali na njegovom putu naći će se Bermudska ostrva.
Kako se uragan kreće preko veoma toplih voda Atlantika sa temperaturom od 30 stepeni, uragan sve više jača i očekuje se da pred dolazak na Bermude uragan Ernesto ojača na oluju treće kategorije sa vetrovima od 185 km/h i sa udarima do 200 km/h.
Uragan će do Bermuda stići već sutra, a ovo maleno ostrvo već se priprema za udar razorne oluje. Pošto će uragan svojom centrom proći vrlo blizu Bermuda, strahuje se od razarajućeg uticaja po ostrvo, a ugroženi su i ljudski životi. Bermude će pogoditi uraganski vetrovi od 180 km/h, višemetarski talasi, a očekuje se da padne i više od 300 litara kiše, pa prete i razorne poplave.
Nakon Bermuda, uragan Ernesto nastaviće put dalje prema severu i kretaće se paraleno sa Istočnom obalom, ali bez dejstva na nju.
Početkom sledeće sedmice uragan Ernesto kao oluja prve kategorije mogao bi da prođe veoma blizu jugoistočnom delu kanadskog ostrva Nju Faudlend. Ako bi zahvatio ovaj deo ostrva i glavni grad, doneo bi uraganske vetrove i obilne kiše i višemetarske talase, uz poplave.
Prema trenutnim prognozama, uragan Ernesto bi napravio nagli zaokret prema istoku-severoistoku i nošen snažnim zapadnim visinskim strujama zaputio bi se ka evropskom kopnu. Na svom putu preko znatno hladnijih voda tog dela Atlantika, uragan bi se transformisao u tropsku oluju, da bi potom izgubio tropske karakteristike i kao snažan vantropski ciklon nalik uraganu stigao bi ili do Islanda ili do severozapadnih predela Evrope, ali za sada je još rano precizirati do kog dela Evrope bi stigao, ali bi svakako tim predelima doneo obilne kiše i olujne vetrove.
Inače, nije retkoost da oluje kao prethodni uragani stignu do evropskog kopna, najčešće od kraja avgusta do oktobra i tada se na udaru može naći deo Evrope od Kanarskih i Azorskih ostrva i obala Portugalije i Španije prekon Francuske do Irske, Velike Britanije, Islanda i Skandinavije, pa i do juga Grenalnda.
Komentari (0)