Crna Gora kao Las Vegas

I deci je lako dostupna mogućnost za klađenje, što od mnogih pravi zavisnike, registrovano je 1.008 kladionica i 150 klubova s automatima

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Pixabay

Crna Gora je postala zemlja kladionica, kockarnica, automat klubova i nije ni čudo što je zovu „Montenegrini Las Vegas”.

Građani Crne Gore, s populacijom od 620.000 stanovnika, imaju širok pristup svetu kockanja s obzirom na brojne kladionice i automat klubove. Ministarstvo finansija beleži 1.008 kladionica i 150 automat klubova u zemlji, često smeštenih u neposrednoj blizini obrazovnih institucija, iako zakon zabranjuje da takvi objekti budu u krugu od 200 metara od osnovnih i srednjih škola.

„Ulazak u svet zavisnosti najčešće je postepen, a počinje upravo malim koracima – prvom cigaretom podeljenom sa društvom, prvom čašom alkoholnog pića, prvim uplaćenim tiketom”, saopštili su iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).

Udruženje „Roditelji” saopštava da građani Crne Gore, posebno maloletna lica, skoro na svakom koraku imaju priliku da uđu u svet zavisnosti od kocke, jer se vrlo često kockarnice nalaze u neposrednoj blizini obrazovnih ustanova, iako zakon zabranjuje objekte za kockanje i igre na sreću u krugu od 200 metara od osnovnih i srednjih škola.

Prema Zakonu o igrama na sreću, udaljenost automat kluba od zgrada obrazovnih ustanova, osnovnih i srednjih škola, ne može biti manja od 200 metara, dok udaljenost između dva automat kluba, odnosno između automat kluba i kladionice ili igračnice, ne može biti manja od 100 metara.

„Kladionice se nalaze blizu svih škola, a po našoj proceni, ova udaljenost u praksi je neretko i manja. Svedoci smo da nije ispoštovana ni udaljenost između kladionica i automat klubova. Realnost je da su kladionice svuda oko nas – blizu škola, mesta gde živimo, onlajn… Takođe, jaka medijska kampanja otežava mogućnost da se borimo protiv zavisnosti od klađenja, posebno kada su u pitanju deca i mladi”, kažu u Udruženju „Roditelji”.

Upozoravaju da „posebnu pažnju treba posvetiti onlajn klađenju jer, po pritužbama roditelja, ono je zaista veliki problem”.

„Onlajn nalog otvara se uz podatke iz lične karte odrasle osobe. Deca često iskoriste dokument roditelja, ostave svoj imejl za potvrdu i broj naloga i tako roditelj i ne zna za nalog ili da se dete uopšte kladi. Uz broj naloga, novac za plaćanje se može uplaćivati na trafikama, gde se često ne proverava uzrast dece. Tako maloletnici mogu da se klade, a da ne idu u kladionicu i da roditelji to ne znaju”, objašnjava Udruženje „Roditelji”.

Pored toga, bilo je prigovora kako deca čekaju ispred kladionica i mole odrasle ljude da uđu i umesto njih uplate tiket, što neki građani i urade.

Da u Crnoj Gori postoji problem sa zavisnošću od kocke pokazuju i podaci Instituta za javno zdravlje (IJZ). Relevantna istraživanja pokazuju da se u Crnoj Gori svaki treći učenik uzrasta do 16 godina, njih oko 32 odsto, kockao za novac. Značajna je razlika između dečaka i devojčica, jer se kocka 46 odsto dečaka, gotovo svaki drugi, naspram 18 odsto devojčica, svaka peta. Za kockanje za novac 13 odsto učenika je koristilo internet.

„Važno je napomenuti da se, u skladu s naučnom definicijom kockanja, kockanjem za novac smatra i tzv. sportsko klađenje i svaki vid klađenja u kladionicama. U našoj kulturi se ovo veoma pogrešno shvata kao bezazlena zabava i roditelji koji podržavaju sportsko klađenje kao vid zabave zapravo podržavaju da im se deca kockaju”, ocena je IJZ.

Iz ove institucije poručuju da je veoma važno napomenuti da se kockanje u Crnoj Gori sve agresivnije širi i da bez obzira na to „kakvo god poimanje i stavovi postojali o kockanju, činjenica je da za određene ljude kockanje postaje ozbiljan problem koji se širi na sva područja života”.

Udruženje „Roditelji” zahteva da se izmeni zakon i znatno poveća udaljenost između škola i kladionica i predlažu: „Inspekcije moraju ažurnije da rade svoj posao i da kontrolišu i kažnjavaju poslodavce koji omogućavaju deci da se klade ili uplate novac za klađenje”.

Izvor: Politika

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!