Kada su hirurzi u decembru 2020. godine počeli da seku grudni koš 80-godišnjem Obriju Ostinu koji je doživeo srčani udar, on je iznenada postao svestan svega što se oko njega dešava.
„Rekao sam im da pričekaju i da mi daju još anestezije. Ubrzo sam shvatio da nisam u istoj dimenziji kao oni i da me ne mogu čuti. Proleteo sam kroz svoje grudi i lebdio iznad operacionog stola. Video sam kako mi lekari vade srce i operišu. Zatim sam čuo kako neko kaže – bubrezi – ispričao je Ostin.
– Oba bubrega su u isto vreme prestala da funkcionišu. Znao sam da sam gotov. Tada sam otišao na sledeći nivo. Uspeo sam se do Boga, iza njega je bilo svetlo. Sjaj tog svetla je bio jači od bilo čega što sam video na Zemlji, ali nije bio zaslepljujući – dodao je on.
IBS – Iskustvo bliske smrti
Ostin je doživeo fenomen poznat pod nazivom „iskustvo bliske smrti“ (IBS; engl. near death experiences, NDE). Do njega zna doći tokom kliničke smrti, odnosno kada osobi prestane da radi srce i kada ona više ne diše.
IBS nije uvek povezano sa srčanim udarom, može da se radi o moždanom udaru, saobraćajnoj nesreći ili bilo kojoj drugoj situaciji u kojoj pacijent neko vreme više nije, prema kliničkim standardima, među živima.
Još nema puno informacija o tome šta se tačno zbiva u mozgu tokom poslednjih trenutaka života. Stručnjaci su tek prošle godine prvi put detaljno evidentirali moždane talase umiruće osobe i zabeležili skok u jednoj određenoj vrsti moždane aktivnosti, gama talasima, zajedno s promenama na drugim frekvencijama.
U istraživanju objavljenom u maju ove godine naučnici su takođe primetili sličnu eksploziju kratkotrajne gama aktivnosti kod dva od četiri pacijenta kojima su isključeni aparati za održavanje života, piše „Sajens alert“.
Mada je naučna zajednica pre nekoliko decenija odmahivala rukom na takva iskustva, navodeći da se verovatno radi o halucinacijama kod malog broja ljudi, u poslednje vreme ih doživljava legitimnim – u smislu da je prihvaćeno da ih pacijenti uistinu doživljavaju i da se radi o poprilično raširenoj pojavi.
Naime, otkako je 1960. godine otkrivena kardiopulmonalna reanimacija, poznatija kao CPR, milioni ljudi su prijavili doživljaje koji bi se mogli svrstati u kategoriju IBS.
„Vruća zona“ potencijalne svesti
Od 2013. godine neurolog Džimo Bordžigin i njegove kolege traže paralele u umirućem ljudskom mozgu sa onim što su pronašli kod pacova nakon indukovanog srčanog zastoja. Oni su zaključili da kratki bljeskovi moždane aktivnosti koje su videli kako se dižu daleko iznad nivoa budnog stanja životinja mogu biti biološki treptaji iskustava bliskih smrti o kojima su izveštavali mnogi koji su preživeli srčani zastoj.
Komentari (0)