Dok je Vučić predsednik, Srbija NEĆE priznati nezavisno Kosovo: Šta Berlin i Pariz NUDE Srbiji?

Sagovornici Objektiva analiziraju da li Francuska i Nemačka mogu da ubrzaju evropski put Srbije i zašto je takva ponuda ostala nedefinisana

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Henri Szwarc/Polaris/Profimedia, printscreen

Na stolu je novi predlog Francuske i Nemačke za rešenje kosovskog problema: Srbiji se nudi brži put u Evropsku uniju i značajna ekonomska korist ukoliko ne bude blokirala članstvo tzv. Kosova u svim međunarodnim organizacijama, uključujući i Ujedinjene nacije. To za Srbiju nije prihvatljivo, istakao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, te dodao da deo vezan za brže učlanjenje naše zemlje u EU nije precizno definisan u tom predlogu.

Sagovornici Objektiva analiziraju da li Francuska i Nemačka mogu da ubrzaju evropski put Srbije, zašto je takva ponuda ostala nedefinisana i može li naša zemlja da se odupre pritiscima po pitanju Kosova i Metohije.

NEIZVESTAN EVROPSKI PUT

Naša zemlja mogla bi da računa na ubrzan ulazak u EU i značajnu ekonomsku korist ukoliko ne bude blokirala članstvo Kosova u Ujedinjenim nacijama, saopštio je predsednik Vučić.

– Borićemo se svom snagom, politički i pravno, da čuvamo svoju zemlju i granice, da čuvamo i štitimo naš teritorijalni integritet u skladu sa međunarodnim javnim pravom. Nastavićemo da pružamo podršku našem narodu na Kosovu i Metohiji u političkom, humanitarnom, ekonomskom i svakom drugom smislu. Dok sam predsednik, neće postojati volja za prihvatanjem nezavisnosti Kosova i članstva u UN – podvukao je predsednik Vučić.

Kada se građani Srbije sete svih neispunjenih obećanja o datumima ulaska Srbije u EU, a potom i formiranja Evropske političke zajednice kao nekog međuprostora bez jasnih naznaka kada bi Srbija mogla da postane punopravna članica, nejasno je šta je to što nam Berlin i Pariz nude.

RAZMOTRITI SVAKU PONUDU

Politički analitičar Dejan Vuk Stanković za Objektiv ističe da Francuska i Nemačka mogu da ubrzaju naš prijem u EU, ali je izvesno da to neće uraditi čak i ako ispunimo zahtev zvani „kosovska nezavisnost”. Na pitanje da li je novi predlog zavaravanje građana Srbije, Stanković odgovara da nije.

– To je njihov stav. Priznanje odmah, članstvo kad bude, ako bude. Dakle, priznaje se opravdanost NATO agresije i rezultat albanskog etničkog čišćenja, a dobija se varljiva nada. Predlog ima i ponižavajuću notu – Srbija treba da bude sponzor kosovske nezavisnosti u međunarodnim okvirima i „istorijski koautor” velike Albanije, jer nema nikoga ko bi sprečio da se Albanci ujedine u jednu nacionalnu državu. I najzad, put u EU vodi preko NATO jer EU je politički, ekonomski i geopolitički projekat. Zbog ratnih dešavanja u Ukrajini, NATO je ključna evropska institucija jer je strah od Rusa dominantno evropsko raspoloženje – ocenjuje Stanković.

Marketinški stručnjak Nebojša Krstić u izjavi za naš list kaže da treba ozbiljno uzeti u razmatranje predlog Francuske i Nemačke.

– Ako se setimo svih ponuda koje smo odbili, a posle kojih je usledilo veće zlo koje smo prihvatili (Z4, Rambuje, Ahtisarijev plan), onda nam iskustvo nalaže da ozbiljno razmotrimo svaku ponudu pre nego što je odbijemo – zaključuje Krstić.

Piše: Marija R. Ilić

OVU I OSTALE AKTUELNE PRIČE PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 11. OKTOBAR

BONUS VIDEO

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (1)

Ostavite komentar

  1. Neka Nemačka i Francuska ubrzaju put odlaska NATO snaga sa srpske okupirane zemlje jer nas EU apsolutno ne zanima ! Čistite vi svoje dvorište od bolesti šarenih i ostalih ne lečenih a nas ostavite nama ! Mi imamo lek za naše probleme koje su EU I USA doneli i ostavili na KiM , samo vi idite.....za sedam dana sve rešeno !

    Odgovori