Egipatske vlasti zatvorile su deo obale Crvenog mora nakon što je potvrđeno da su dve žene podlegle povredama posle napada ajkule svega nekoliko metara od obale, pa turisti, među kojima su i oni iz Srbije, danas, ali ni narednih dana neće moći da se kupaju u moru.
Kako za Objektiv navodi direktor Nacionalne organizacije turističkih agencija Srbije (JUTA) Aleksandar Seničić, oni koji zbog ove nepredviđene okolnosti žele da otkažu svoje putovanje, to neće moći da učine.

– U Egiptu su angažovane sve moguće službe da se ajkula ulovi kako bi se ubila ili negde dalje poslala. To će se dogoditi u narednih nekoliko dana. Ajkula nije mogla da nestane, ona je sigurno tu negde u blizini… Uveren sam da će Egipćani to rešiti, isto i kao pre nekoliko godina kada su imali sličan slučaj kod Šarm El Šeika …Aranžmani se u ovom slučaju ne mogu otkazati, jer su to okolnosti koje ne mogu da se predvide. Kako bi turista iskoristio svoja prava i otkazao aranžman, u toj zemlji mora da bude proglašeno vanredno stanje – kaže za Objektiv Aleksandar Seničić.
ARANŽMANI ČEKAJU TURISTE
Seničić objašnjava da otkazivanje aranžmana takođe ne zavisi u potpunosti od turističke agencije u kojoj je aranžman uplaćen. – Mi bismo možda i popustili pred putnicima. Međutim, ako nama hoteli ne žele da vrate novac, mi bismo bili u problemu. Aranžmani se ugovaraju i plaćaju unapred, mi smo to regulisali, kako avio-prevoznicima, tako i hotelima, i ovaj nemili događaj u Hurgadi nije opravdan razlog da se novac vrati. Prevoz, sobe, hotelske usluge i sve ugovoreno čeka turiste, pa nema razloga da gosti ne dođu. Ajkula može u mnogim morima da se pojavi svaki drugi dan, a otkazivanje aranžmana je moguće samo ukoliko se proglasi vanredno stanje. Sve je to regulisano međunarodnim pravom – priča Aleksandar Seničić.
AJKULA UVEK VREBA
Direktor JUTA kaže da su naši turisti u Egiptu na sigurnom i da nema mesta panici.
– Ovako nešto uvek može da se desi kada je reč o moru. To su stvari koje ne mogu da se predvide. Nesreće se dešavaju i kada ljudi krenu na more kolima, autobusima, avionima… Međutim, to ili napad ajkule ne treba da znači da će se i drugima isto dogoditi, pa da se odustaje od letovanja. To je priroda, na koju ne može uvek da se utiče. Uveren sam da napad ajkule u Hurgadi na turistkinju neće negativno uticati na interesovanje srpskih turista za letovanje u Egiptu.
NAPADI AJKULA U ZEMLJI FARAONA
Ovo nije prvi put da se napad ajkule dešava u egipatskim letovalištima.
– U avgustu 2017. u Marsu Alamu nastradala je i devojčica iz Austrije. Ona je ronila na grebenima kada ju je napala ajkula i povredila joj nogu.
– Avgusta 2018. u Marsu Alamu ajkula je napala češkog turistu dok se kupao. Mnogi su, bežeći iz vode, bili svedoci ovog jezivog napada, a nesrećni čovek je preminuo pred očima svoje porodice.
– U oktobru 2020. turisti iz Ukrajine, majka i dete, bili su žrtve napada ajkule u Šarm El Šeiku. Na predatora su naleteli u blizini grebena, a dečaku je usled povreda amputirana ruka.
– Takođe pre dve godine, u ovom gradu je bez ruke ostao i mladić iz Ukrajine, dok je ajkula egipatskom turističkom vodiču odgrizla nogu.
Piše: Vladimir Đuričić
OVU I DRUGE AKTUELNE PRIČE PROČITAJTE U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 4. APRIL

BONUS VIDEO:
Sledeći put razmisliti gde na letovanje, mada ovo je svakako adrenalin turizam.
Glavni krivci su lokalne vlasti i uprave hotela. Oko plaža obavezno moraju postojati zaštitne mreže i mora se obezbediti stalno dežurstvo patrola u brzim čamcima koje su opremljene za ubijanje ajkula.