Električar Tomislav Micić kaže za Objektiv da treba racionalno koristiti vodu, jer bojler pravi dupli trošak kada se više puta u toku dana puni.
Narodna poslovica kaže: „Ako ćeš štedeti, počni što pre!”
Koliko puta isključite mobilni telefon sa punjača, a punjač ostane u utičnici? Da li vam se dešava da odete na spavanje, a ostavite kompjuter da radi celu noć? Verovatno se ove situacije dešavaju većini građana, a svi o tome razmišljaju tek kada im stigne ogroman račun za utrošenu struju.
Električar Tomislav Micić kaže za Objektiv da „sami sebi krojimo račun za struju”, te da treba da budemo racionalni kad god to možemo.
– Struja treba stalno da se štedi, i to ne samo leti. Najveći električni potrošač u domaćinstvu je grejanje na struju. Ljudi ne razmišljaju o utrošku struje kada imaju etažno grejanje, nego ga puste da im bude lepo ceo mesec, šetaju se u majicama kratkih rukava, ali ne vode računa o tome da to može biti skupo. Zato su najbolje TA peći – ističe električar.
Pored grejanja, veliki potrošač struje je i bojler, ali električar napominje da to u stvari zavisi od nas. – Zavisi od toga koliko tople vode se troši. Neki ukućani imaju običaj da se dva puta u toku dana tuširaju i prilično se zadrže u kupatilu, tako da taj bojler mnogo troši. Ne troši bojler toliko struju, jer on ima svoju izolaciju, ugreje vodu i čuva tu toplotu, ali ako se voda mnogo troši i ima više ukućana, tu je velika potrošnja – objašnjava Micić dodajući da nije nikakva ušteda ako je bojler isključen kada se ne koristi.
Pored grejanja i bojlera, i uređaji u kuhinji troše dosta struje.
Kada koristite rernu, ključno je da izbegavate njeno otvaranje tokom pečenja.
Još jedna od mogućnosti uštede struje, ali i novca jeste pogodnost koju nude svi moderni uređaji, pa tako i rerna, a to je da pečete dva jela u njoj. Ranije je isključite i ostavite jelo da se dopeče na toploti dok se rerna hladi.
SAVETI ZA UŠTEDU ELEKTRIČNE ENERGIJE
Isključite svetla pri izlasku iz sobe
Koristite LED svetla
Isključite uređaje ako ih ne koristite
Smanjite upotrebu vode
Držite termostat na nižoj temperaturi
Kuvajte sa poklopcem na šerpi
Pranje veš-mašine na niskoj temperaturi
Gasite televizor i ruter za internet ukoliko ih ne koristite
UREĐAJI U DOMAĆINSTVU KOJI NAJVIŠE TROŠE
Frižideri, zamrzivači, mašine za pranje veša, električni šporet,i televizori, kompjuteri, mašina za pranje sudova, indukciona ploča, sezonski potrošači poput grejalice, klime, peći na struju
UREĐAJI KOJI TROŠE I KADA „SPAVAJU”
Kompjuter kada je u stendbaj režimu električni šporet, odnosno rerna uređaji sa tajmerom laptopovi
OPTIMALNA TEMPERATURA KLIME NA 24 STEPENA
Prema rečima našeg sagovornika, klima „dvanaestica” vuče oko hiljadu vati na sat. To, kako kaže, i nije mnogo velika potrošnja ukoliko stalno radi, ali kada postigne temperaturu, ona se isključi.
– Zato je noćna tarifa jeftinija, pa noću stavite na 20 stepeni da se dobro ohladi, a preko dana sačekajte dok vam ne bude toplo. Optimalna temperatura klime je 24 stepena. Ona ne treba da bude podešena na 18 stepeni, jer će onda stalno da radi i da potroši više struje. Greška je, takođe, kad se zimi grejete na 24 stepena, jer neće ona brže zagrejati nego će samo da pregreva – kaže električar.
Piše: Sanja Radovanović
OVU I OSTALE AKTUELNE TEME MOŽETE PROČITATI U ŠTAMPANOM IZDANJU OBJEKTIVA ZA 2.JUN

BONUS VIDEO:
Komentari (0)