Tinejdžerska MIGRENA: Zbog čega se javlja jaka glavobolja u pubertetu i kako pomoći detetu

Često je prate mučnina i povraćanje

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Daleko od toga da su migrene rezervisane samo za odrasle ljude ili za specifična stanja, kao što je visoka telesna temperatura.

Šta više, poprilično je česta situacija da se u toku puberteta detetu jave česte i veoma teške glavobolje.

Ne zna se šta je tačan uzrok njihove pojave ali se smatra da veoma važnu ulogu u tome ima genetika. Ukoliko jedan roditelj ima migrenu, dete ima 50 odsto veće šanse da je ima i sam, a kada je takav slučaj sa oba roditelja, šanse se povećavaju na 75 odsto.

U toku puberteta, devojčice su sklonije razvoju migrena, dok se kod dečaka one češće javljaju u ranijem detinjstvu. U odrasloj dobi, migrenama su sklonije žene.

Foto: Shutterstock

Migrenama često prethodi aura. Aura je niz neuroloških simptoma koji ukazuju na to da će uskoro nastupiti snažna glavobolja. Oko 25 odsto tinejdžera pre nastupanja migrene iskusi osetljivost na svetlost ili zvukove, peckanje u jednoj strani tela i vizuelne smetnje poput svetlih tačkica i geometrijskih oblika. Ipak, u na

Oko 10 odsto tinejdžera iskusi migrene sa aurom moždanog debla, kada se javljaju vrtoglavica, zujanje u ušima, dupli vid, nerazgovetan govor, oštećenje sluha, nestabilni pokreti i smanjen nivo svesti, kao predznaci migrene.

Hroničnom migrenom se smatra ona koja traje najmanje 4 sata dnevno i koja se javlja minimum 15 puta mesečno, a situacija se ponavlja najmanje 3 meseca u kontinuitetu.Ovaj tip migrene može da uključuje i poremećaj spavanja, teškoće pri koncentraciji, osećaje umora, anksioznosti i depresije, kao i vrtoglavicu.

Pored toga, postoji i abdominalna migrena, prilikom koje se javljaju bol u stomaku, mučnina i povraćanje, a njeni simptomi mogu da traju između 2 i 72 sata.

prirodni lek za zatvor kod dece
Foto: CHASSENET / BSIP / Profimedia

Kako smo već naveli, nisu poznati tačni uzročnici migrene kod tinejdžera, ali se smatra da su u najvećem broju slučajeva u pitanju spoljni faktori, poput kasnog odlaska u krevet, vežbanja, vremenskih uslova, dehidratacije, loše ishrane i sličnog. Pored toga, migrene mogu da izazovu i osećaji tuge, anksioznosti i depresije, kojima su tinejdžeri skloni pod uticajem hormona.

Što se tiče lečenja migrene, nije redak slučaj da obični lekovi za glavobolju budu beskorisni. Kako migrenu mogu da izazovu različiti faktori, sama terapija zavisi od uzroka glavobolje.

Naravno, terapiju u tom slučaju treba da odredi lekar. Pored lekova koji se bore protiv glavobolje, mogu se koristiti i lekovi za ublažavanje mučnina, ako ova pojava prati migrenu, ali treba povesti računa da su neki lekovi predviđeni deci starijoj od 12 godina ili težoj od određene kilaže.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, Demetra

Komentari (0)

Ostavite komentar

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!