Negovanje bebine kože predstavlja jednu od najzahtevnijih aktivnosti mladih roditelja. Kako je poprilično osetljiva, bebina koža je sklona ojedu i iritacijama.
Najvažnije je da ona ostane hidrirana i zdrava, jer je koža kod beba, kao i kod ljudi, prva linija odbrane organizma od štetnih materija iz okruženja.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Osnovna stvar koju bi trebalo da radite, jeste da vodite računa o tome da vam ruke uvek budu čiste pre dodirivanja bebine kože, jer je ona, kako smo već naveli, osetljiva.
Kada je nega u pitanju, najbolje je da se vodite principom: “što manje – to bolje”. Takođe, bebinu odeću perite isključivo prilagođenim i blagim deterdžentima i praškovima, jer pojedine materije iz regularnih preparata za pranje mogu da iziritiraju kožu.
Imajte u vidu i da bebinoj koži ne pogoduju kreme i losioni za odrasle, pa kako bi bila meka, mirišljava i hidrirana, treba da koristite prilagođene preparate.
Čišćenje bebine kože
Koža novorođenčeta ima dosta nabora i prekrivena je sirastim mazom, belom materijom koja u manjoj ili većoj meri može biti prisutna na bebinoj koži. Iako su se nekada bebe kupale odmah po rođenju, sada je sve češća praksa da se sirasti maz ne skida odmah, jer je veoma koristan u zaštiti bebine kože.
Osim ukoliko nije neophodno ranije, beba se može komotno okupati prvi put tek po dolasku kući iz porodilišta. Previše često kupanje može da skine sa bebine kože prirodna ulja i dovede do perutanja i suvoće. Dovoljno je da to radite 3 do 4 puta nedeljno, a tom prilikom koristite nežne sapune i toplu vodu.
Bilo bi dobro da svaki put kada menjate pelenu, operete bebu vodom ili specijalno formulisanom miceralnom vodom za tu regiju.
Ukoliko se, na primer, nalazite napolju i niste u mogućnosti da okupate bebu, obrišite je nežnim vlažnim maramicama, namenjenim upravo bebama. Kako vlaga ne bi izazvala ojed, neophodno je da pre oblačenja sačekate da se bebina koža osuši. Ukoliko se kod bebe pojavi crvenilo, stavite masnu ili drugu specijalizovanu kremu za pelensku regiju.
Birajte pelene koje su bez parfema i koje dobro apsorbuju tečnost. Takođe, neophodno je da pelene budu udobne i komotne, kao i da ne ostavljaju tragove na koži.
Nega kože
Ukoliko se bebina koža prosuši nakon kupanja na vazduhu, neće biti potrebno da stavite puder. Pojedini stručnjaci čak savetuju da izbegavate korišćenje ove praškaste materije, jer beba može da je udahne, ali ako već morate, najpre sipajte puder na svoje dlanove podalje od bebe, otresite višak pudera i tek ga onda nanesiet u tankom sloju.
Najbolje je da koristite talk posebno formulisan za bebe. Izbegavajte korišćenje parfemisanih pudera, jer materije u njima mogu da uiziritiraju bebinu nežnu kožu.
najbezbednija opcija za mazanje bebine kože, jesu svakako prirodni preparati bez štetnih materija. Specijalizovani sapuni i šamponi za bebe obično ne pene kao proizvodi za odrasle, ali ne dajte da vas to zavara i da vas natera da stavite više.
Za održavanje mekoće i vlažnosti, koristite bebi losione ili masnije kreme. Losiuon se nanosi odmah nakon kupanja, jer je njegova funkcija da spreči isparavanje vode koju je bebina koža upila prilikom kupanja.
Izloženost suncu bebe
S obzirom na to da je veoma osetljiva, nikako se ne preporučuje da bebu izlažete direktnim sunčevim zracima. najbolje bi bilo da se držite senke i hladovine. Prilikom dnevne šetenj, beba treba da bude pokrivena dugim rukavima i nogavicama, kapicom i zaštitnom kremom na delovima kože koji su izloženi.
Kreme za sunčanje u principu nisu namenjene bebama ispod 6 meseci starosti.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)