Kuća je svima nama sigurno utpočište u kom se osećamo bezbedno i sigurno.
Međutim istina je da i naš dom obiluje bakterijama, štetnim predmetima i materijama koji zajedno mogu da budu veoma štetni po naše zdravlje.
Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs
Da problem bude veći, neke od njih smo navikli da koristimo gotovo svakodnevno, pa se pronalaženje zamene na prvu pomisao čini kao pravi poduhvat.
Ipak, postoje rešenja, a zarad vašeg zdravlja, savetujemo da ove predmete što pre izbacite iz svakodnevne upotrebe,
Plastične kutije za hranu
Plastične kutije se u nekim slučajevima prave od stirena ili bizofenola A, dve veoma štetne i toksične materije. Bisfenol A prodire u hranu pri višim temperaturama, recimo, kada se namirnice zagreju u mikrotalasnoj pećnici. Ova materija se nakuplja postepeno u telu i može da izazove određene zdravstvene probleme.
Prisustvo bisfenola nije teško utvrditi, jer veliki broj proizvođača plastike naznačava njegovo postojanje na pakovanju brojem 7 u trouglu. Stiren takođe nije opasan na sobnoj temperaturi, ali može da dospe u hranu prilikom zagrevanja u mikrotalasnoj.
Rešenje:
Umesto njih koristite keramičke ili staklene posude, kao i posude od polietilena ili polipropilena. Prilikom podgrevanja hrane, najbolje je da je stavite u tanjir ili posudu tvrđeg materijala, nego u plastične posude namenjene grejanju u mikrotalasnoj.

Zavesa za tuširanje
Prilikom kupovine zavesa za tuširanje, možda ste primetili neobičan miris. U pitanju je polivinilhlorid, supstanca koja može da iritira respiratorni trakt, ošteti bubrege, jetru i centralni nervni sistem. Pored toga, ova materija može da izazove mučninu i glavobolju.
Ova supstanca postaje veoma toksična kada dođe u kontakt sa toplom vodom. Prilikom tog kontakta dolazi do isparavanja ove materije koja može da dospe u pluća čoveka.
Rešenje:
Izaberite zavese od netoksične plastike (PEVA) ili se odlučite za prirodne materijale, poput bambusa ili pamuka.

Sunđeri za pranje sudova
Istraživanja su pokazala da sunđer za sudove može da sadrži i nekoliko stotina hiljada puta više bakterija od wc daske. Prilikom jednog istraživanja, čak 77 odsto ispitanih kuhinjskih sunđera sadržalo je bakterije koje mogu da dovedu do akutnih crevnih poremećaja, a 18 odsto njih stafilokokne bakterije.
Rešenje:
Istina je da je sunđer teško zamenljiv, pa je neophodno rukovati sa njim na pravi način. Svako veče, nakon korišćenja, potopite ga u ključalu vodu. Kupujte novi sunđer na svakih nedelju dana, a stari tom prilikom bacite u smeće.
BONUS VIDEO:
Komentari (0)