Gasprom ZGRĆE PARE dok Srbija grca: Evo i kako

NIS je 2008. međudržavnim sporazumom i direktnom pogodbom prodat Rusima za 400 miliona evra

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: PR

Naftna industrija Srbije (NIS), preduzeće u većinskom vlasinštvu ruskog Gaspromnjefta, u martu je poslujući u Srbiji ostvarila čistu zaradu od 9,6 milijardi dinara.

Kako saznaje Republika.rs, to je čak 14 puta više od profita planiranog u godišnjem programu poslovanja ove kompanije. U tim dokumentima, naime, za mart je planirana zarada od 0,7 milijardi dinara.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Ništa ovo ne bi bilo čudno da mesec mart, između ostalog, nije obeležila grčevita borba države da spreči drastično poskupljenje goriva, što se dešava svuda u svetu nakon otpočinjanja rata u Ukrajini 24. februara. Tako je početkom marta Vlada Srbije donela odluku o smanjenju akciza na gorivo da bi se izbegli veliki poremećaji na tržištu, a posledica takve odluke kojom se štiti standard građana jeste to da država svakog dana gubi više od 35 miliona evra. Koliki je to udarac za srpski budžet, ne treba ni govoriti.

I dok država i građani svako na svoj način trpe posledice svega što se dešava, NIS može da trlja ruke. Dobit koju su zabeležili svakako je iznad svih očekivanja.

 

Podsetimo, NIS je 2008. međudržavnim sporazumom i direktnom pogodbom prodat Rusima za 400 miliona evra.

Bonus video: 

Izvor: Objektiv.rs

Komentari (5)

Ostavite komentar

  1. Čemu bi trebalo da služi ovakav tekst, zarad boljih prijateljstava, bolje saradnje ili zarad rušenja odnosa ili osuditi one koji su prodali NIS u potpuno drugim okolnostima ili ... Nije mi jasna namera

    Odgovori
  2. Kako ste vi sad pametni to je čudo jedno. Sada ste pametni i vidite kako država i građani gube pare. Gdje ste bili kad je NIS prodavan? Kakva riješenja ste ponudili tad a kakva nudite sad. Ispostavlja se da nije lako biti general ni poslije bitke jer ne vidite i ne nudite rješene ni sad, važno je da kritikujete.

    Odgovori
  3. Čemu dezinformacije? Kaže se "dok Srbija grca" , 30 procenata vlasništva je u rukama države Srbije , dakle treći od tog zgrtanja para ide državi a da ne pričamo o tome da više od polovine cene goriva "zgrće" država. I da država se nije ničega odrekla. Smanjila je akcize - to je tačno ali ako izračunamo zaradu države pre krize i sad videćete da je isto. To što je smanjeno je odavno nadoknadjeno kroz PDV na veću cenu. Skoro pročitah da je u sloveniji katastrofalna cena 1,8 eura (212 din) a kod nas eto samo 184. Mada bih pre rekao da je katastrofa kod nas jer u Sloveniji zaradjuju oko 1000 eura (120000) netto a kod nas oko 45000. Dakle Slovenac sa tom katastrofom može da kupi samo 600 litara za svoju platu a mi sa našim blagostanjem čak (nešto manje od) 300

    Odgovori