Opreznost na prvom mestu: Ovo su najbolji načini da boravak deteta na igralištu učinite BEZBEDNIM

Za decu mlađu od pet godina uvek je potreban nadzor na igralištima

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Sada kada je lepo vreme, bitno je da pustite decu da se igraju u prirodi i u parkovima.

Slobodna, nesputana igra na otvorenom je važan preduslov zdravog rasta i razvoja u dečjem uzrastu. Zato je bitno da roditelji svakodnevno omogućuju deci da određeno vreme provedu igrajući se sa svojim vršnjacima na čistom vazduhu.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Deca koja više vremena provode na otvorenom otpornija su, zdravija, raspoloženija, imaju bolji san.

Roditelji sopstvenim primerom treba da motivišu decu na različite vidove kretanja (trčanje, skakanje, preskakanje, dizanje, bacanje, hvatanje, penjanje i slično) u skladu sa njihovim uzrastom.

Međutim, boravak u parku i na igralištima pored zabave, nosi i izvestan rizik od raznih povreda. Kako biste boravak deteta u parku ili na igralištu učinili što bezbednijim, a rizik od povreda sveli na minimum, pridržavajte se sledećih saveta:

1. Pre izlaska napolje vodite računa o dečijoj odeći, da na sebi nema kaiševa koji se mogu zaglaviti na penjalicama i drugoj opremi.

2. Deca na igralištu ne treba da se igraju sa biciklističkim kacigama na glavi, kao ni da imaju bilo kakav nakit koji se može zaglaviti u spravama za igranje.

3. Uvek birajte igralište u skladu sa uzrastom i motoričkim sposobnostima deteta!

4. Ukoliko imate mogućnost izbora, birajte igralište sa mekšom podlogom – pesak, gumena podloga ili piljevina su mekani i dobro apsorbuju udarce, dok trava i zemlja, a naročito asfalt i beton, nisu bezbedni.

Foto: Shutterstock

5. Uvek proverite ispravnost opreme na igralištu pre nego što dete stavite na istu – da li je ljuljaška dobro pričvršćena, da iz klackalice ne vire ekseri i slično. Ukoliko niste sigurni da je oprema bezbedna, nemojte rizikovati.

6. Uvek budite u blizini deteta. Decu mlađu od 5 godina nikada nemojte ostavljati da se igraju bez nadzora.

Čak i na bezbednim igralištima prilagođenim uzrastu, nadzor odraslih je najbolji način da sprečite povrede. Istraživanja pokazuju da je nedostatak nadzora povezan sa gotovo polovinom povreda nastalih na igralištima.

7. Vodite računa da deca koriste sprave za igru u skladu sa svojim uzrastom i mogućnostima.

8. Naučite dete kako da pravilno i bezbedno koristi opremu.

9. Nemojte dozvoliti deci da koriste mokru ili vlažnu opremu na igralištu – ne zaboravite da vlaga čini površine klizavim!

10. Vodite računa o čistoći površina na kojima se deca igraju. Održavajte igralište urednim.

Foto: Shutterstock

11. Uklonite iz prostora za igru sve ono o šta se dete može saplesti: kamenje, štapove, staklo.

12. Uklonite smeće i izmet životinja sa igrališta.

13. Prijavite nadležnim službama (u urbanim sredinama nadležno je gradsko zelenilo) sva oštećenja na opremi, kako bi što pre bila popravljena.

14. Naučite decu kako da se ponašaju na igralištu – skrenite im pažnju da guranje, ili pravljenje gužve na spravama mogu biti veoma opasni!

BONUS VIDEO:



Izvor: Objektiv.rs, citymagazine.rs

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar