Obratite pažnju! Ove tri greške pravite dok HODATE, a niste ih ni svesni

Stručnjak otkriva zašto je dobro da šetate bez slušalica u ušima

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju
Foto: Shutterstock

Svakodnevna fizička aktivnost, u koju spada i dovoljno kretanja u toku dana, je veoma bitna za optimalno zdravlje.

Autorka knjige 52 načina za hodanje, Anabel Strits, kaže da redovne šetnje imaju veliki udeo kada su u pitanju fizičko i mentalno zdravlje, ali da biste imali najviše dobrobiti od hodanja, morate da preduzmete određene korake.

Instalirajte našu iOS ili Android aplikaciju – Objektiv.rs

Strits otkriva tri najčešće greške u hodanju koje najčešće svi pravimo, a to su:

1. Nepravilno držanje

– Prvo što sam morala da uradim bilo je da poradim na svom držanju. Pogotovo ako ceo dan sedite pogrbljeni s glavom isturenom napred, važno je da odvojite vreme da ispravite kičmu pre nego što krenete bilo gde – kaže ona.

Kada ustane od svog stola, Strits provede nekoliko sekundi na svom pragu kako bi svesno vratila glavu preko ramena, podigla s rebara i izdružila kičmu.

– Mnogi od nas to ne shvataju, ali ako provedete osam sati dnevno za laptopom, kad ustanete, i dalje ste u tom položaju. Tih nekoliko sekundi za istezanje može stvarno da napravi razliku – dodaje ona.

Foto: Shutterstock

Držanje stopala je takođe važno.

– Umesto da se vučete, pazite da se lagano spuštate na petu. Takođe proverite da li koristite svih pet prstiju na nogama jer ih sve imamo s razlogom. Oni nisu tu samo zbog naše ravnoteže, već i da nam pomognu da se pravilnije odgurnemo. Mnogi od nas imaju tendenciju da hodaju samo s jednom stranom stopala, a trebalo bi da koristimo celo telou. Usredsređujući se na to da svaki nožni prst ostvaruje kontakt s tlom, koristićete celo stopalo i promicati ravnotežu.

2. Ignorisanje disanja

Kao i drugi stručnjaci, Strits smatra da je pravilno disanje veoma važno, posebno dok hodate.

– Vaš nos ima najneobičniji sastav filtracije. Uspeva da filtrira bakterije i paogene, što je posebno korisno ako šetate velikim, užurbanim gradom. Naša usta, s druge strane, nemaju istu sposobnost filtriranja čestica. Sve ide ravno u pluća – objašnjava ona.

Disanje kroz nos takđe oslobađa kiseonik, molekul koji igra bitnu ulogu u povećanju cirkulacije i obebeđivanje kiseonika za ćelije. Povezan je sa zdravljem pluća i imunitetom, a pomaže i protoku krvi i kiseonika po celom telu i do mozga.

Foto: Shutterstock

3. Nošenje slušalica

U solo šetnjama prilično je uobičajeno nositi slušalice i slušati muziku, odvajajući se od sveta oko sebe.

– Apsolutno bih slušala podcast, ne stalnom ali prilično često – kaže Strits.

Međutim, ako imate priliku da prošetate područjem koje je ispunjeno predivnim zvukovima prirode, poput parka ili šume i ako možete da pobegnete od gradskih zvukova, ona preporučuje da osluškujete.

Prema jednom istraživanju, pokazalo se da su oni koji su slušali šumske zvukove – poput cvrkutanja ptica, potoka ili šrkipanja lišća – prijavili povećanje opuštenosti za 30 odsto. A od tih zvukova, ptičije cvrkutanje je bilo apsolutni pobednik – 40 odsto učesnika je reklo da su se zbog tog zvuka osećali srećnijim.

Dakle, ako možete da se uputite u područje s puno prirodnog ptičijeg cvrkutanja, nemojte da koristite slušalice, ali ako hodate, na primer, do supermarkete u užurbanom gradu, one su odlične za blokiranje bilo kakve otežavajuće buke. Nažalost, pominje Strits, ne možete da slušate plejlistu prirodnih zvukova i da očekujete iste efekte opuštanja poput onih stvarnih.

– Možda jer znamo da nije isto – ističe ona.

BONUS VIDEO:

Izvor: Objektiv.rs, 24sata.hr

Komentari (0)

    Trenutno nema komentara. Budite prvi koji će komentarisati!

Ostavite komentar